Preshevë, 17 janar -Kah Presheva thone, kur duket se peni u t’hollu kogja shume, mu qatehere del hajr, munde te behet mire, te dal suksesi.  Agjencia ne lajmeve “Persheva Jonë” nga burimet e saj brenda dy aprtive me te medha ne Kosovë ka mesuar se sapo eshte arrirur marrëveshje mes koalicionit VV dhe LDK per krjimin e qeverise se re. Ketë e ka konfirmuar edhe kryetari i Komunës së Mitrovicës, njëkohësisht anëtar i Lëvizjes Vetëvendosje (VV), Agim Bahtiri, ka thënë se ende ka shpresë që koalicioni VV-LDK do të ndodhë. Sipas z. Bahtiri “Koalicioni do të bëhet, s’ka si të ndodhë ndryshe, eshte vetem ceshje oresh..”

Nje muaj para pervjetorit te pamavresise se Kosovës pas nje ser takimesh te negociatave maratonike me en fund Albin Kurti dhe Isa Mustafa merren vesh per krijimin e qeverise se re. Qe te dy duke leshuar pe, jane terhiqur nga pak nga kerksat e eksagjeruar due gjetur nje mes  per hire te besimit te elektoratit dhe perspektives se Kosovës. Ky lajm i mire do te gezoje qytetaret deh gjtihe shoptaret ne ballkan e diapsore, por jo edhe Beogradin, lajm ky i keq, besa edhe per disa parti tjera ne Kosove qe i ferkonin duart sa here qe bisedimet deshtonin dhe lekundeshin negociatat për themelimin e qeverisë.

T’ju kujtojme se qe 100 dite VV-LDK zhvillojne bisedime ne ndarjen e posteve. U ben mbi  30 takime te nejapsnjshme apo mbi 300 ore bisedime mes zyrtareve te VV dhe LDK-se dhe gjashte takime mes dy lidereve te tyre Albin Kurtit dhe Isa Mustafa. Kishtze dnerhyrje dhe presion edhe presidenti i vendit Hashim Thaci sikur edhe kembimit te letrave ne trekendshin Thaci-Kurti-Mustafa. Por, 48 ore pas sygjerimeve te SHBA-ve per arritjen e marreveshjes per krjimin e qeverise se re, ajo me ne fund edhe u arrit, ku kane mbetur vetem disa formalitete deri tek shpallja zyrtare.

Urime Kosove, na lodhet pak, po hallall pasi me ne fund u muaret vesh!, ka shkruar ne fund agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

SHPËRNDAJE