Preshevë, 22 shtator  -Ata qe nuk mbajn mend apo qe nuk e kane qne atbote, ne kohen e “Jugosllavise” ju kujtojme se Fadil Vokrri i sotem kryetar i FFK-së ne vitetet 1986-1989 ishte lojtar i KF “Partizani” te Beogradit i cili i bënte “torrle” serbet n’midi Boegradit,  beri emer ne futboll te cilen karriere e arrit edhe me shume kur ju kthye Prishtinës. Shpesh here “Partizani” shkëlqente dhe korrte suksese fale kembëve te ketij shqiptari, llapjani (Prishitina) nga Kosova. “Partizanin” e kishet adhuruar edhe kryeministri aktual i Kosoves Ramush Haradinaj, siq u shpreh se fundit “sepse aty kishte edhe shqiptare te cdilet e deshmuan talentin dhe forcen e tyre…”

Dhe pas ketyre viteve , par tri decenieve lind nje “Fadil Vokerr” i ri shqiptare nga Lugina. Ështe ky Iljaz Zylfiun nga Miratoca e  Preshevës i cili eshte pjese i ekipit te KF “Radnik” ne Surdolicë. Pra ky eshte”Vokrri” i Lugines se Preshevës ne ekipin serb. Falë këmbëve të ketij miratocalie ekipi “Radnik” ngitet lart ne listë, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

 

Presheva Jonë: Mbane mend Iljaz Zylfiun nga Miratoca e  Preshevës..

L’image contient peut-être : 1 personne, debout, pratique un sport et plein airMesfushori me tipare sulmuese, Iljaz Zylfiun, talenti i madh shqiptar nga Pershev hapat e parë i kishte bërë si dhjetëvjecar në Luginë. Prezentimi i mire i tij ne vbendliondje ishin rekomandimi më i mirë që drejtuesit e skuadrës serbe të angazhojnë 19-vjecarin gjatë afatit kalimtar të verës.

“Surdulica është 60km larg vendlindjes sime Preshevës dhe cdo moment të kohës së lirë e shfrytëzoj për të shkuar në shtëpi. Kjo është një arsye shtesë që jam transferuar te Radnik, anëtar i Superligës së Serbisë…” ka pohuar Iljazi.

“Puno fort, bheu i shkathet dhe luaj me deshirë, shijoje qdo minut ne fush. Rruga eshte e gjat dhe me shum sfida, por InshaaAllah nje ditë do të shperblehet mundi..” ka shkruar ne fb e tij Iljaz Zulfiu nga Presheva.

Gjatë kësaj vjeshte, në Lucani ishte më shumë në pankinë, që i jepte më shumë krah për punë më të fortë në stërvitje te trajneri Sima Krunic. Kualiteti dhe cilësia janë në anën e tij dhe nëse vazhdon me të punoj sikur deri më tani, sigurisht se do të ketë një karrierë të ndritshme.

“Në fillim e kisha vështirë, sepse për herë të para isha larguar nga familja. Kam filluar të adaptohem, dhe tani e kam më lehtë. Bashkëlojtarët dhe drejtuesit e klubit më kanë pranuar shumë mirë. Kam nënshkruar kontratë për një vit, shpresoj se bashkëpunimin do ta vazhdojmë”, deklaroi Zulfiu.

Mbane mend Iljaz Zylfiun alias “Vokrrin” e Lugines se Preshevës i cili së shpejti do e gjendet ne ekipet e njohur boterore, meqe  kemi te bejme me një talent të madh të futbollit ne ballkan, ka shkruar ner fund agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

L’image contient peut-être : 12 personnes, personnes souriantes, personnes debout et plein air

SHPËRNDAJE