Prishtinë, 5 shtator -Aderimi ne partite politike nga ana e gazetareve, duket se tashme eshte bere si mode ne Kosovë, nëse si blejnë ata si futbollistët. Kemi pershtypjen se kjo po ndodhe pas nje ser deshtimesh ne Kosovë, cka edhe jane shterrur me premtimet ne fushata. Se fundit ato kane gjetur nje metode tjeter duke futur ne loje analiste, sidomos gazetare per t’ja ngritur aytre imazhin.

 

Katër parti te medha kosovare kërkojne aderimin e gazetarit nga Presheva-Gjeneva Nefail Maliqit

Résultat de recherche d'images pour "nefail rugova"Kriza ne gazetari, ka bere qe keto dy vitet e fundit ne Kosove mbi 50 gazetare te dezertojne nga ky profesion duke u hedhur ne parti politike aty ku sillet me shume biznesi dhe leku. Kjo “tradhti” profesionale apo ky trend nisi pas përgjakjes se Arban Xharres e cila u hodhe ne krahet e partise se Kadri Veselit. Nga atëhere duket se ajo e ngrehu kemben zhag dhe ne Kosove nga viti 2017 dhjetra gazetare braktisen porofesionin e gazetarise duke pasuar ma Halil Matoshin, Milaim Zekën, Arber Vllahiun, se fundit Migjen Kelmendin etj..

Kerkesat e partive ndaj gazetareve po vazhdojne sidomos tash kur ka nisur fushata parazgjedhore ne Kosovë. Kerkesa te tilla, madje te shumta ju jane drejtuar edhe gazetarit tone te njohur nderkombëtare nga Presheva Nefail Maliqit i cili jeton dhe vepron ne oreganizatat boteror ne Gjeneve dhe Bruksel. Deri tash kater parti te medha kosovare kërkojne aderimin e gazetarit nga Presheva-Gjeneva, thone redaktoret nga agjencia e lajmeve “Presheva jonë”.

 

Nefail Maliqi: Te lesh apo të ikesh nga gazetaria, don te thote te ikesh nga e vërteta!

Publicisti Nefail Maliqi qe 25 vjet jeton dhe vepron ne Gjeneve te Zvicres i cili si gazetar i vetëm shqiptare ne OKB dhe organiaza tjera nderkombëtare e mban forntin duke kryer me ndere profesionin e tij. Tham me ndere, sepse eshte ndoshta i vetmi gazetar apolitik, qe ka ruajtur neutrealitetin duke mos u involvuar ne parti politike. Pradna me te drejte t hote kolegu yne se “te lesh apo të ikesh nga gazetaria, don te thote te ikesh nga e vërteta..”

Z.Maliqi ka punuar per mediat me te njohura kombëtare dhe nserkombëatre si, fillimisht TV Shkup, Deutsche Welle, BBC, Top Channel, Bota sot, Presheva Jone..dhe se fundit per mediat zvicerane. Njëheresh z.Maliqi eshte kryetar i Shoqates Nderkombëtare te Gazetareve Shqiptare ne Zvicer dhe Evropë-AJIASE.

“Parimi im si gazetar keto decenit e fundit ka qene dhe mbete gjithnje te rrespektojme profesionin, te jemi korrekt dhe te shpejte me informacione, me shkrimet tona objektive t’i kontrbuojme shoqerise sone dhe te avancojme proceset demokratike dhe ceshjtjen tone kombëtare. Bash me pas dashur te merrem me politike, isha inkuadruar kahere edhe ate ne Zvicer ku eshte nje politike me serioze, me transparente dhe ku punohet me duar te pastra. Por nuk kam dashur për shkak rrespektit te profesionit tim gazetarise te cilit i ka ndejur besnik dhe se kam ndemrend ta tradhtoje meqe ky profesion me ka sjelle ndere dhe suksese deri ketu ku jam sot. Flamnderit, jena mire deri këtu..” ka thëne z.Maliqi per agjencine e lajmeve “Presheva Jone” duke folur për interesemin e pative politike kosovare per te aderuar ato.

Dy fjale për publicistin dhe gazetarin e njohur Nefail Maliqin

Për fund gazetari yne Nefal Maliqi deri sot ka takuar personalite boterore me shume se cdo lider dhe president ne Kosovë. Dhe tahsgn shtorhet pyetaj pse te hyjne ne poltike?!.. Deri tash ai ka takur dhe biseduar pos me shqiptaret Rugova, Kadare, Berisha me mbi 100 personalitete tejra boterore, si president, kryeministra e ministra te vendeve te ndryshme (Hillary Clinton, Calmy-Rey, Ignazio Cassis, Madelin Ollbrajt, Uesli Clark, Havell, Mazjovjetski, Viliam Wolkeri, Christofer Hill, Jamie Sheja, Kouchner, Wolfgang Petritsch, Kenan Evren..) duke perfshire ketu edhe kreret me te larte te OKB-së, NATO-s, BE, OSBE-së, Interpol-it, Europol-it etj.. (Kofi Anna, Ban Ki Moon, Antonio Guterres, Havier Solana, Morgerini, Robertson). Njekohesisht ai ka takuar dhe biseduar me yjet me te njohur te filmit boteror (Angelina Jolie,Schwarzenegger, Sofia Loren, John Voight, Salma Hayek etj..) apo nga sporti, futbolli (Pele, Zidan, Platini, Blater, Rumenige, Cana, Vokrri, Shaqiri, Xhaka etj..) Résultat de recherche d'images pour "nefail rugova"

SHPËRNDAJE