Cka te pash e cka te ndegjos pas sodit, mos u qudit. Sjlljet e disa deputeteve te Kosoves, sidomos te apozites duket se pas humbjes se pushtetit, spo mund ta pajtohen asesi me fati pas 6 tetori 2019,  te cilet po sillen si fmija me do afishe dhe fotografi hiq e ndo. Kjo i bie, kurr ske cka me ba, luje deren, siq u deputetja e zhurmshme e PDK Ganimete Musliu e shoqeruar nga Evgjeli Thaçi dje para fillimit të seancës solemne duke vendosur flamurin e UÇK-së në Kuvendin e Kosovës. Ky aktivtet partiak u duk se ishte me porosi, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

 

Abuzim me sallen e Kuvendit te Kosoves duke e shndrruar ate ne «Hyde Parc» ku disa deputetë po e qoje kohen e lire ose  po e shfryhejnë mllefin pas humbjes

 

Sikur per incidetit e paar ca ditesh ku po ashtu partizanet te PDK-së vune liderin e tyre Thacin ne sallen e kuvendit edhe ky i fundit nga shefja e paralmentit te Kosoves Vjosa Osmani u prite me gjakftohesi, sikur ajo nuk dinte fare se cfare po ndodhte pas shpine. Ne fakt “arkitektet” e ketyre partikave te PDK-se me keto fotografi prvokuan me qellim te krijojne skandale dhe te tensionojne situaten, por fale menqurise se se mazhorances keto cirkus’hae kaluan pa u verjetur madje sikur nuk ndodhi gjë.

Por, zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje Arlind Manxhuka ka reaguar pas veprimit të fundit që kanë bërë në Kuvend dy deputetet e PDK-se duke thene se “Me falni, ju e keni sulmuar luften e UÇK-se duke e cuar ne Speciale. Nuk e keni ju ate legjitimitet per aksione te tilla perbrenda Kuvendit” Kjo cirkus’hane qe po percjell diteve te fundit Kuvendin e Kosoves me venien e fotgarfive dhe afisheve ne loaklet e saj duke se po shfyhen partite politike sidomos ato qe humben zgjedhjet e 6 tetori 2019 duke shprehur mllefin e tyre te cileve ju hoq karriga, apo me mire te themi ju hoq tortja nga goja.

Pas fotografise se Thacit, duket radhen e ka fotja e Linda Morines dhe Vucicit, pritet qe Beogradi te porosite Listen serbe. Kuvendini Kosoves se fundit eshte shenderruar ne nje «Hyde Parc» ku po shfyhen partite politike. Kuvendi nuk eshte vend per hajgare, eshte institucion shteteror! Kush nuk mund te thote se kjo hajgare e ceket dhe naive si fmija, neser mund ta vazhdoj lista serbe duke vene aty foton e Vucicit?

Budallakia ska skej, me ekto gjeste duket se dikush ne Kuvedn po don me u shty se kush eshte me «patriot». Ata aq alrg shkojne sa qe bejne hajgare me personalitet dhe UCK-ne i bartin fotot e tyre neper salla duke i vene here andej e here kendej neper mure sikur te ishte naj koncert i Linda Morines.

VV ishte kunder, kurse Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ishte ai vetë qe e nënshkroi themelimin e Gjykatës Speciale. Po ky Hashim Thaçi e nenshkroi po ashtu marreveshjen per kufirin me Malin e Zi (flajen edhe te 8200 hektareve toke shqiptare) bashke me Skender Hysenin.

Per fund, sa i perket me abuzimin e flamurit te UCK-se ne Kuvendin e Kosovës, siq u pa dje ne durar e PDK-së shkrimet e mediave kosovare me ttiullin “Thaçi kërkon nënshkrimin e deputetëve për Specialen” deshmoln mes e miri kush dhje si e e don UCK-në. Dmth skena e djeshme e PDJK-së ishte abozim me flamurine UCK-së “Si manipuloi OVL e UÇK’së me peticionin për Gjykatën Speciale..” ishte ky titulli i mediave ne Kosovë te cilat kane shkruar se “Organizata e Veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, tashmë ka dorëzuar peticionin në Kuvendin e Kosovës, me të cilin kërkohet shfuqizimi i Gjykatës Speciale. Por, kur morën nënshkrimet e qytetarëve, ata mashtruan, thanë se po kërkojnë vetëm plotësim – ndryshimin e ligjit.”

“Femijet tane nje dite do te na pyesin ciles parti i ke takuar, por duhet të dijne cfare kemi kontribuar për berjen e shtetit..” tha kryeparlamentarja e Kosoves Vjosa Osmani nese ancen e fundit.

SHPËRNDAJE