Bujanoc, 11 mars -Agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë” ka arrtur te identifikoj hoxhen me kravat kuqezi qe uj pa ne mesin e qytettareve ne pritje  te presidentit shqiptar Bujar Nishanit ne Bujanoc me 7 mars të këtij viti fografia  e te cilit pushtoi mediat shqiptare dhe ato në ballkan.

 

Hoxha merr rrugëne 144 km nga Dardana ne Presheve, per presidentin shqiptar Bujar Nishanin

Eshte ky Mervan Kqyku nga Gjilan. Me profeson imam i njohuzr en Kosovë (anamoravë) qe sherben 2 vitet  e fundit  në fshatin Busavate ne Komunen  e Dardanes. Para se te vinte ne Drandane ai sherbenteme ket mision edukativo-paqësor në rrethin e  Novoberdes .

Se si e komenton ardhjen e presidentit shqiptar z.Nishnai ne Bujanoc, imami nga Dardana i cili u gjend enkas ne Bujanoc per këtë vizite per agjencine e lajmeve “Presheva jonë” tha se  “Prezenca e presidentit shqiptar z.Nishani ne mesin e qytetareve te Buajnocit per shqipetaret  ishte me shume se  kenaqesi, hisotirke,  kurse per serbet mu duk sikur ju erdhi droni n’midis Beogradit.¨..”

“Po  at  dite edhe pse isha i angazhuar  ne disa obligime te tjera,  por kur  mora vesh se   z.Nishani  po e viziton Luginen  te gjitha  takimet dhe  angazhimet  e mia qe i kam pas  at  dite  i kam  anuluar vetem qe te jem  ne Kosovne Lindore, për ta pritur presidentin Nishani ne Bujanoc, pasi mua me lidh dica me anen e juaj, meqë atje  kam besa edhe shoqëri te shumte  nga  Bujanoci  dhe Presheva apo edhe duke ditur se shqiptaret  ne këto qytete  janë të shkelura  nga serbet  sikur dikur ne në Kosovë dhe keshtu pa hezitim vendos aqe ate dite te kryej nje obligim moral  qe  se paku te  dal ne mbeshtetje te popullit tim vlla atje  qe kishin dalur  per ta pritur presidnetin shiptar Bujasr Nishanin. Une kur vendosa te  vi atje vendosa qe se paku te jem me uniformë, por  kisha pak dilema ne  veshjen  se  qfar  te vendosi per kollare dhe  vendosa  me  kollare kuqezi meqe ajo dite per mua dhe shqiptaret ishte historike dhe festive. Kur kalova  kufirin, kam mberritur ne fshatin Konqul  zemra mu bë  mal. mu duk se mu rrit edhe me shume, pasi qe truareve, rruges qe te shpiente drejt Bujanocit  kishin dalur femijet me  plore flamuj kuqezi ne duar dhe ne ballkone  dhe kur pash qe po valvonin  flamujt aty nga  femijet dhe fshataret  e gjtha moshave, sadopak u emocionova dhe  sikur isha  gati te qaj edhe pse  syt  mu  ishin mbushur me lot, sepse duke e ditur se ne ato vende  eshte i ndaluar te perdoret  simboli kombetar. Kur arrita ne  afersi te  qytetit  te Bujanocit  veq sa zemra nuk më dilte nga venda kjo per shkak  qe shihja  rrgues policine  serbe e e cila ihste mbuluar gjithandej kuqezi  per te pritur të parin e Shqiperisë. Ishte ndjejn e  pa pershkruar  ate dite  dhe  vendosa te rradhitem ne rendin par perballë Komunes se Bujanocit dhe u radhita  se bashku ne mesin e  qytetarve te tjere  sepse deshirojsha ta nderjja dhe ndaja bashakrisht gezimin tim me  ta me rastin e pritjes z.Nishani ne Bujanoc, vizite kjo e cila  nuk kam fjalë, ishte dicka e pa pershkruar. Prezenca e presidentit shqiptar z.Nishani ne mesin e qytetareve te Buajnocit per shqipetaret  ishte me shume se  kenaqesi, hisotirke,  kurse per serbet mu duk sikur ju erdhi droni n’midis Beogradit.¨..”

SHPËRNDAJE