Kreu i Qeverisë së Kosovës, Albin Kurti, ka publikuar një deklaratë në profilin e tij pas takimit me Sekretarin Amerikan, Antony Blinken.

Kurti ka treguar se kanë biseduar për zhvillimet e brendshme dhe qeverisjen, Rusinë si kërcënim dhe aspiratat e Kosovës për integrime euroatlantike.

Kryeministri gjithashtu ka njoftuar se në takim kanë folur për punën e dialogut me Serbinë dhe ka theksuar se Kosova është e përkushtuar për një marrëveshje ligjërisht obligative të përqëndruar në njohje reciproke.

Gjithashtu Kurti ka thënë se e kanë njoftuar Blinkenin me faktin se Kosova po tregohet konstruktive dhe kreative në negociata.

SHPËRNDAJE