Preshevë, 7  prill  -Përkunder se gazetari ja permend 4 here luftën z.Haradinajt duke e pyetur “se a mendoni se jeni per lufte nese nuk e lirojne Ramushin”?!..ky i fundit per tja beri qejfin edhe ai ju pergjigj duke qeshur me “Ok, mos po thuani ju..cka pas 27 prilli nes e nuk lirohet Ramushin Kosova do te ballafqohen me tema serioze”

Pyetetjet dhe tendcat  e gazetarit shifen qarte qe perpiqej ta fuste “llugava” deputin e AAK-së Daut Hardainajn  ne kohen kur ish-kyremnsirit kosvar ne France kur si ka pasur pune tme mire, cka pritet lirmi i tij me 27 prill. Dhe ne baze t epyetjeve te gazezarit dëheje se intzervsita ishte e porositur ne rpag ne senace finale te 27 prillit ne Colmar, për ta bërë Hardinajn një “Nikolic” te Kosovës, gjoja po  “kërkon luftë” ?! i cili ne këte emision te këtij portali kosovar u tregua i amtru dhe disa here u shpreh qartë, duke  refuzuar luften, duke thene se “Kosova nuk eshte e gatshme për lufte..” ! Titjut e portalave kosovare se “Haradinaj po kerkon luftë, nese nu liroher Ramushi ” sigurisht do te bëjne jehone ne mediat serbe dhe pa dyshim do ta mirëpresin!…

Sidoqoftë, Haradinaj tha se “perkunder se Serbia dhe te tjeret po kerkoj e koken e Ramushit, mund tju them se  muaji prill eshte muaji i Ramushit dhe ai duhet te kthehet  ayt ku e ka vendin, ne shtëpi, në Kosovë..”

 

“Mund t ju them se ka tendenca per destablizimin e situates ne Kosovë nga qaret serbvo-sllave. Por, kosova nuk hynne ne lufgte me askend. Ne skemi nevoje me hy me askend ne luftë. Ne, hradinjat Luften edhe hgagen ekemi kryer. Po them edhe njehre se Kosova ska nevoje me hy ne luftë me askë. ne po flasim se Ramush hradinaj siuq ytere dhe eprsonalite i Kosove spo mabhet padrjtesisht ne Fracnë.

I bindur se demarkacioni nuk ka gjasa të marrë votat e parlamentarëve, Haradinaj i bën thirrje Qeverisë që këtë marrëveshje ta sjellin sa më shpejt për votim, në mënyrë që ajo të dështojë,

“Unë shumë do të kisha pas qejf që kryeministri mos ta vonojë e që ta sjell Demarkacionin. Madje, kryeministri është dashtë me 1 shtator të vitit të kaluar ta hedh në votim, kur erdhi në sallë dhe e tërhoqi vet. Sa më shpejt që e sjell, aq më mirë është, se edhe i jepet zgjidhjet këtij problemi që tash e sa kohë po e mban Kosovën zvarrë”, tha ai në emisionin InfoBox.

Mocioni i votëbesimit, sipas nënkryetarit të AAK-së, mund ta rrëzojë Ekzekutivin brenda muaji, derisa shprehu bindjen e tij se subjektet politike të tanishme qeverisëse, do të mposhten në zgjedhjet e ardhshme parlamentare – pikërisht nga opozita.

SHPËRNDAJE