L’image contient peut-être : 2 personnes, personnes debout et costumeMarrëdhëniet në rajon dhe vazhdimi i integrimit evropian janë temat kryesore që  po trajtohen sonte ketu në Bruksel, gjatë  një darke pune  në mes të krerëve të qeverisë së vendeve të Ballkanit Perëndimor të organizuar nga përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Punë të Jashtme dhe Sigurisë, Federica Mogherini, njofton agjencia e lajemeve “Presheva Jonë” drejtpersedrejti nga selia e BE-së ne Bruksel

Në këtë takim po merr pjesë kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili po zhvillon nje aktitet te dendur poltik dhe diploamtik me zyrtare te larte të BE-së për liberalizimin e vizave dhe për këtë pret lajme të mira.. Në këtë takim po mari pjse edhe krym,nistra tjere nga Ballkani perfshire ketu edha ate nga Serbia qe po përfaqësohet nga kryeministrja Ana Brnabiq.

“Ketu në Bruksel jemi prtiur nga zyrtare me te laete te BE-së. Fillimisht, në selinë e BE-së takova  Përfaqësuesen e Lartë për Punë të Jashtme dhe Politika të Sigurisë, Federica Mogherini, me të cilën biseduam miqësisht për proceset, të cilat po i kalon Kosova. Njoftova se qveria ime eshte e interesaur qe problemt t’i zgjedhe me dialog dhe se vendim ime eshte i vendosur për ingerime evropiane, natyrisht me fqinjesi  tem mire me vendet qe na rrethojne.  Jam optimist se  Kosova do të marrë atë që i takon!, ate qe e mertoujne qytetaret e vendit tonë..” ka deklaruar z.Haradianj per agjencine e lajmeve “Presheva jonë”

 

Në Bruksel për Eurointegrimin dhe vazhdimin e dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës

Nga i derguari yne special ne BE/Bruksel

Federica Mogherini, përfaqësuesja e lartë për Punët e Jashme dhe Politikën e Sigurisë, zëvendëspresidente e Komisionit Evropian ka ftuar kryeministrat e vendeve partnere të Ballkanit Perëndimor në një takim jozyrtar në Bruksel, ditën e hënë më 18 dhjetor.

Në takimin e tretë të këtij lloji për këtë vit, përfaqësuesja e lartë dhe kryeministrat pritet të diskutojnë zhvillimet aktuale në Ballkanin Perëndimor dhe perspektivën për 2018, viti që do tu ofrojë partnerëve në rajon mundësinë e vetme për të ecur përpara në rrugën e integrimit në BE.

Bashkimi Evropian mbetet i vendosur në angazhimin e BE në rajon dhe të mbështesë gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor në hedhjen e hapave të nevojshëm që e bëjnë të pakthyeshëm progresin drejt BE-së

 

Kështu, sot do të diskutohet edhe për vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë edhe spe raundi i ri i dialogut, i cili është ngritur në nivel presidencial, ende nuk është caktuar.

Kryeministri Ana Brnabiç do të bëjë një vizitë pune në Bruksel me ftesë të kreut të diplomacisë evropiane Federica Mogerini. Brnabić dhe Mogherini do të flasim për procesin e integrimit evropian të Serbisë dhe perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor, bashkëpunimin rajonal dhe dialogun në mes të Beogradit dhe Prishtinës.

Ndryshe, në këtë takim do marr pjesë kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili ka deklaruar se do diskutojë me zyrtarët e BE-së për liberalizimin e vizave dhe për këtë pret lajme të mira.

Ana Brnabic do të organizojë një darkë pune të organizuar nga Federica Mogherini kryeministër “të Ballkanit Perëndimor gjashtë”, dhe e cila do të ndiqet nga Komisioneri i BE për Zgjerimin dhe Politikën e Fqinjësisë Johannes Hahn.

Në prag të një darke pune, Kryeministri Brnabic do të zhvillojë një takim bilateral me Përfaqësuesin e Lartë të BE, Federica Mogerini.

Brabic dhe Mogerinijeva do të flasim për procesin e integrimit evropian të Serbisë dhe perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor, bashkëpunimin rajonal dhe dialogun në mes të Beogradit dhe Prishtinës.

Në prill, Komisioni Europian duhet të miratojë raportin vjetor të progresit që do të vlerësojë ndikimin e të gjitha vendeve në reformat, në maj për herë të parë pas 14 vjetësh do të mbahet një samit të përbashkët të vendeve të Ballkanit dhe BE në Sofje dhe së fundi në qershor Samnite BE në Bruksel.

SHPËRNDAJE