Marseill, 18 dhjetor –“Presheva Jonë” ishte agjencia  (portali) e pare shqipatre qe alarmoi mediat dhe opinioni e gjere shiptare per masakrimin e te riur Florenc Beqiraj (23) në Marseill te Francës pasi u dhunua në mënyrë barbare në burgun e Marsejës. Dhe pas jehoern se ketiomn krimi barabare te dhene nga “Presheva Jonë”  medrr vesh familja e ngosh, ku babai  i Florencit pas 48 oresh ka mbërrijtur pranë birit te tij në Francë i cili rrëfen fakte shokuese për masakrin e jdalit te tij. 

I riu nga Shkodra u masakrua në qelinë e burgut në Marsejë vetëm dy ditë para se ai të nisej për Shqipëri. Ai ka plagë të forta dhune në krahë dhe një shenjë të madhe rreth qafës, që të jep përshtypjen sikur e kanë lidhur me litar.

Ditën e sotme, në spitalin ku ndodhet i riu, ka mbërritur dhe babai i Florencit, Gezim Beqiraj i cili ka konstatuar shenja të shumta dhune në trupin e të birit. Babi i tij pretendon se mjekët e spitalin po mundohen ta maskojne krimin cfrae kihste vertetur i biri tij nga nje sulm barbar i cili nga plaget ka nderruar jete ne spital.

 

Agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë” alarmon: Masakrohet i riu shqiptar (23) në Marseill te Francës. Emri i te vrarit është …

Para pak qastes ne redaksie e agjencise se lajmeve “Presheva Jone” ka arritur nje lajm me video (qe posedojme, por nuk e  japim per shkak skenave dhe rrespektit te familjes se te vrarit) duke njoftuar se eshte nbytur nje shqiptar në Marseill te Frances.

Emri i te vrarit eshte Florenc Beqiraj 23 vjeqar. Sipas njoftimeve te para, mesohet se ai kishte shkuar per te kerkuar azil ne Francë.Ai eshte dfnalur nga policia i cili per shkaqe dokumenatcioni eshte derguar ne burg.

Sipas burimeve te agjencise se lajmeve “Presheva Jonë” para se mbytej ai ka marrur nje persaon ne tel per te kerkuar ndihme. Nga ai kishte kerkuasr qe te shkonte ta merrte urgjent ne filan vend, ndryshe do ta mbysnin.. Por gjithecka ishte vone ate ekishin mbytur , therrur ne fyt, nga persoan deri tash edne te panjohur. Ne anen tjeter mjeket kane kërkuar po ashtu ndime nga shqiptaret qe te merret nga spiatli viktima, sepse sipas tyre, kushton shtrenjt.

Ai Momentalish është i shtrire ne spitalin e Marsellit qe kater dite. Ne fakt ai ne kete qytet si azilekrues gjendet qe dy jave. Viktima ende gjendet ne Spitalin e Timosit (Spitale Norde), kurse policia franceze ka nisur hetimet per te ditur shkaqet dhe autoret e ketij krimi makabër,  njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Eshte obligim i ambasadave, konsulatave tona shqiptare ne France te merren me rastin sepse i ndjeri nuk ka shkruar ne France te vritet por te kerkoj azil strehim, sigurisht nga kushte e keqija ne vendilndje

SHPËRNDAJE