Medvegjë,19 shkurt -Sot u mbushen tre vite qe nderroi jete atdhetari, patrioti dhe njeriu me zemer te madhe i komunes se Medvegjes Lulzim Sahiti – Luli. Me arstine ekiotj përvjetzori tew humbjes se Luanit bnene homazhe tek varri i te ndjerit kreret shqiptare, si nenkryetrarja e Komunes dhe nekryetari i Kuvendit si dhe qytetare nga Medvegja, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Medvegja.

Ishte kjo nje dite trishtuese me plot pikellim si dhe çdo dite tjeter sa here qe e kujtojne njerezit e kesaj komune, duke e ditur qe nuk e kan me fatin ta kene ne mesin e tyre.

Nder te tjeret Lulzim Sahitin e ka kujtuar edhe znj. Leme Xhema e cila e perkujton me knaqesi kohen kur punonin dhe vepronin bashke per kete vend. Ajo shkruan disa fjale per kolegen e saj i cili i mungon gjithe Medvegjes.

“E dashura familje, miq dhe kolege. Me lejoni qe ketu sod pran lapidarit te Lulit, ne trevjetorin kur na la pergjithmone figura e te dashurit tone, ti shprehi ngushllimet e sinqerta dhe te thella. Vdekja e tij e papritur me 19 shkurt 2016 te gjitheve na ka tronditur thelle dhe me siguri edhe shume vite do te jete i pranishem mes nesh…” tha Leme Xhema para te pranishmeve te clin kijhsin ardhur ane e kend Medvegjes dhe Lugina për t’i bërë homazhe Luanit dhe per te rrespektuar familjen Sahiti,

Ai jetoi nje jete te shkurter por intensive dhe plot angazhime dhe ne kete menyre ka len nje shenje te forte mes vete.

Ai vdiq ne vitet me te mira ashtu si vdes PLIVESË ose kuaj zanash. Ai zhduket nga jeta kur eshte me e forte dhe me e bukur kur fluturon mbi uje dhe te magjeps me ngjyren e kalter dhe jeshile. Dhe luli e leshoi jeten atehere kur ai mund te kontribonte me shume per veten dhe mesin ku jetonte. Ketu ne Medvegjen tone kaloi jeten e tij, perjetoi shume fitore dhe suksese, por edhe nga nje zhgenjim. Gjate viteve te shumta te punes ai e ka len nje pjese te vetvetes, punen dhe optimizmin e percolli tek te gjithe ne. Jemi krenar qe ishte bashkpunetore dhe koleg i yni.

Ishte shume i logjikshem, solid, i arsimuar, racional dhe mbi te gjitha objektiv. Luli ka pase prirje per analiza dhe sinteza poashtu per konkludime te argumentuara. Per te, perdorimi i frazave ishte shume larte, budalleku dhe lavdimi tek ai nuk kane ekzistuar. Gjitha diskutimet e tij ishin te forta dhe te kjarta.

Luli ka magjepsur me maturin dhe thjeshtesine e tij. Kur diqka kse dikush eshte lavderuar apo kritikuar, ai gjeti fjalet e duhura: ai foli pa entuziazem te mjegulluar dhe pa urrejtje. Vete kontrolli i tij, kontrolla e mendimeve, deshirat dhe sjelljet, shkaktuan ne shoqeri respekt te perjetshem. Keto shume perpjekje lane gjurma shendetesore, por ai la nje imazh te pashlyeshem te vetes. Luli ka ushtruar shume funksione por kur nuk i theksonte as nuk i therriste ne to.

“Modestia e tij eshte diqka qe nuk mundem dhe nuk duhet kurre ta harrojme. Per fat te keq, arritje e shume prej deshirave te tij parandaloj vdekjen e tij. Per ket lloj humbje nuk ka ngushllim, perveq se te gjithe neve dhe familjes ne veçanti, mbetet qe ta mbajme ne kujtese dhe te jemi krenare per ate qe ishte ne mesin tone. Femija e tij krenohen qe kane pasur nje baba te tille, i ati qe ka pasur nje djale te tille, gruaja qe kishte nje mik te tille, vllazerit nje vella te tille, e te gjithe ne qe kemi pasur nje koleg te tille. Lavdi e perjetshme!” tha ne vzahdim  znj. Leme Xhema, e prekur nga humbja e njeriut qe ky vend sdo ta kete më.

Gjithe folesit thane sot njezërit tek varri i veprimtarit tone, se Luan Sahiti i mungon jo vetem, Medvegjes por edhne mabre Luginës veprat e tij, humanizmi dhe zemra e tij e madhe… Krenare qe e kishim e shume te trishtuar qe e humbem ne nejri si Lulani. Lavdi! / Lirona ZukaL’image contient peut-être : une personne ou plus, neige, ciel et plein air

SHPËRNDAJE