Bruksel 17 korrik  ,-Maja Kocijancic, zëdhënëse e Përfaqësueses së Lartë të BE-së per agjencine e lajmeve  “Presheva Jonë”  ka konfirmuar  sot se neser ne Bruksel mbahet raundi i radhes i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë me përfaqësuesit e tyre të nivelit më të lartë.

Sipas informatave zyrtare, pritet që tjetër Hashim Thaçi në delegacionin e Prishtinës janë kryeministri Ramush Haradinaj dhe kryetari i Kuvendit Kadri Veseli. Përveç presidentit Vuçiç, delegacioni i Beogradit do të jetë kreu i zyrës për Kosovë dhe Metohi Marko Djuriç.

 

Zyrtaret e BE: Po deshi Beogradi e Prishtina, mund te flitet neser ne Bruksle edhe per Preshevën

Kreu i diplomacisë së BE Federica Mogherini, i cili do të presë takimin, njoftoi se në një takim të mërkurën “, për të parë në progresin aktual në bisedimet mbi një marrëveshje gjithëpërfshirëse për normalizim dhe planit hapat e ardhshëm dhe takime për të siguruar që puna në mes të dy palëve vazhdon ritëm intensiv”.

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijancic thotë se në takimin e nesërm për të diskutuar përparimin në arritjen e marrëveshjes për të gjithë normalizimin e marrëdhënieve, por edhe për të intensifikojnë punën për një marrëveshje gjithëpërfshirëse.

Raundi i nesërm i bisedimeve do të fillojë mne oren  9 tge mengjesit me delegacione të ndara të Federica Mogerini nga të dyja delegacionet, siç tha ajo, e ndjekur nga një takim trepalësh. Kocijancic përmendi mundësinë e të folurit “në forma të ndryshme” dhe “pa praninë e Federica Mogerini”.

Flitet vazhdimisht se nevojitet të respektohet reciprociteti mes të drejtave të pakicave në Serbi dhe Kosovë, por në Bruksel kjo duket se ende është larg, meqë në këte proces të dialogut bëhet fjalë vetem për serbët e Kosovës e jo dhe për shqiptaret e Serbisë, në këte rast të Luginës se Preshevës.

 

Përfaqësuesit politikë të shqiptarëve nga Lugina e Preshevës kahere nga Prishtina, nga autoritetet e Kosovës kanë kërkuar  që të angazhohen në dialog me Beogradin në Bruksel, siç janë te angazhuar serbët ne Kosovës. Ndryshe Autoritetet e nga Brukseli kane deklaruar se inkuadrimi luginës se Preshevës nuk është çështje e BE, por e Beogradit dhe Prishtinës.

A ka gjasa që nesër apo ditët e ardhshme të flitet edhe për problemet e shqiptarëve në Medvegjë, Bujanovc dhe Preshevë?

Kësaj pyetje, Maja Kocijancic iu përgjigj shkurt se “per ne eshte Ok, ne Bruksel mund te flasin për shiptaret e ne Serbi, gjgjesisht Luginen e  Presheven nëse pajtohet Thaci dhe Vucic. Kjo nuk varet nga Brukseli, teamt n uk i zjgdhimn ne, por palët në rajon. Nëse dëshiron Prishtina dhe Beogrdai, pse jo. Kjo varet nga pala kosovare, nëse do të flasë për Luginen e Preshevës apo jo. Per me shume, pyetne Thacin ose  Vucicin pse Lugina e Preshevës deri tash nuk eshte perfshire ne pocesin e dialogut ne Bruksel..”

SHPËRNDAJE