elleaaBruksel,  2 tetor  – Perkunder deklaratave te shefit te diplomacis kosovare Enver Hoxhaj se “per arrestimin e shefit te policise se Mitrovices Nehat Thacit do te diskutohet ne Bruksel..” duket se nuk do te ngjaj ashtu.

Bashkimi Europian nuk e ka komentuar rastin e arrestimit të Drejtorit të Policisë së Mitrovicës Nehat Thaçi, nga ana e autoriteteve të Serbisë.

Zëdhënësja e Komisionit Europian, Maja Kocijançiq e pyetur se çka do të ndërmarrë Bashkimi Europian për lirimin e tij, pasi që iu kërkua në bisedimet e fundit të Brukselit, ajo ka thënë agjencise se lajmeve “Presheva jone”: ‘’Bashkimi Europian nuk komenton asgjë në lidhje me procedimin rreth kësaj çështje’’ ka përfunduar Kocijançiq. (“The EU does not comment ion ongoing proceeding…“)

Pra  BE nuk e ka ndermend të debaton rastin e arrestimin te Nehat Thacit. Sipas nje zyrtari e Bruksel “arrestimi dhe burgosja e Thacit eshte nje loje mes Prishtines dhe Beogradit, qe po vazhdon me arrestime e ndalesa te levizjes se zyrtareve te dy paleve ne kohen e deshtimit te dialogut, me qellim te c’orjentimit te opinionit nga keto. Prandaj, afera  e Thacit mbetet nje ceshtje e drejtesise dhe Beogradit e Prishtines..”

Arrestimi i Nehat Thaçit – Drejtor i Policisë për rajonin e Mitrovicës, u bë në mëngjesin e 29 shtatorit, derisa i është caktuar 30 ditë paraburgim.

SHPËRNDAJE