Muharrem Salihu, president i AFEDS në Medvegjë njëherit biznesmen i njohur evropian (ish-kandidati potencial për kryetar te KKSH-së) ne foto me presidentin amarikan Bill Clinton. 

 

Salihu për “Presheva jonë”: Takimi me presidentin Clinton ishte nje takim me shume se miqesor, ishte historik per mua dhe per Luginen e Preshevës..” 

Lugina e Preshevës megjthate ishte prezent ne shenimin e 20-vjetorit te clirimit te Kosoves, dite kjo e cila u kremetua bashkarisht me kontribuesit e shtetit te Kosovës, njëherit miqte me te medhenj te shqiptareve, amerkeneve Bill Clinton, Madelin Ollbrajt dhe Weslli Clark.

Lugina e Preshevës e cila ka se paku njezet lidere të quajtur e te ashtuquajtur askund nuk u pane ne Prishtinë me rastin e 20-vjetorit te clirimit, lirise dhe demokracise ne kete vend te ri evropian. Biznesmeni dhe veprimtari i shquar Muharrem Salihu, kryetari i AFEDS në Medvegjë ishte i vetmi lider nga Lugina e Presheves i cili ka takuar ne Prishtinë presidentin historik për shqiptaret z.Bill Clinton. Mesohet se nga ky takim Clinton-Salihu eshte biseduar per dialogun dhe situaten ne Luginen e Preshevës, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

“Takimi me presidentin Clinton ishte takim me shume se miqesor, ishte historik per mua dhe per Luginen e Preshevës  ..” ka thëne për agjencin e lajmeve “Presheva jonë” Muharrem Saliu, kryetari i AFEDS në Medvegjë njëherit biznedsmen i njohur evropian i cili vepron dhe jeton ne Venezzia te Italisë.

Shqetësimet e Bill Clinton nuk ishin vetem rreth dialogut te brishte te Brukselit por edhe per diskrminimin e shqiptareve jashta Kosoves, ne vecanti ata ne Luginen e Preshevës

 

Medvegja si pjese me rendesi e kombit shquiptar festoln 20-vjetroin e lirise bashke me presidentin amerikan Clinton

Résultat de recherche d'images pour "muharrem salihu ilir meta"Per ta takur presidenetin amerikan Bill Clinotn ne Prishtine nuk ishte edhe aq lehte, meqe veq personalitetit te tij te lart ai kishte edhe nje siguri te madhe dhe agjende te ngjeshur qe me te mund te takoheshin vetem autoritet vedore dhe nderkombëtare, si dhe persona VIP ose veprimtar te njohur me merita kombëtare, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Por, per ta takuar presidentin Clinton shqipari nga Medvegja Muharrem Salihu nuk ishte edhe aq problem cka gjithecka ishe e protokoluar. Do shtuar se para takimit me Clinton, Muharrem Salihu ne qendrat e vendosjes si ne Gjenevë, Bruksel dhe Uashington dhe New York kishte takuar presidentë, kryeministra dhe kongresmen te shumtë amerikan. Nga personalitetet e larta shqiptare z.Salihu se fundit eshte takuar me te gjithe si me ata  te pozitës ashtu edhe nga opozita si: Sali Berishen, Ilir Meten, Ramush Haradinaj, Hashim Thacin, Behgjet Pacollin, Albin Kurtin etj..

Muahrrem Salihu prezentoi Luginen e Presheves ne viziten hisotrike te presidentit Clinton ne Prishitne, me rastin e 20-vjetorit te clirimit, lirise dhe demokracise ne Kosovë 

Résultat de recherche d'images pour "muharrem salihu berisha"Muharrem Saliu, kryetar i AFEDS në Medvegjë njëherit biznedsmen i njohur evropian me presidneti amarikan Bill Clinton.

Presidenti Clinton ne Prishtinë u takua me lidere vendor dhe lokal kishte biseduar vec sukseseve dhe progersit ne Kosovë këto dy deceniet e fundit, ishte i interesuar edhe per situaten aktuale ne rajon, perreth Kosovës, sidomos dialogun mes Kosoves dhe Serbisë ne Bruksel i cili ka shprehu shtqetesimet e tija per ngecjen e procesit ne fjalë.

Per cudi ketas lidere nga Presheva e Bujanoca te cilet shiten “pro amerikan” hargjojne mijera euro për te shkuar me marr nje fotografi para Shtëpise se Bardhe?!

Keta lider te cilet Prishtinë e Kosoven e quajne Kosove Lindore e ne Beograd “Juzna Srbija” shpesh jane pa ne vizita, ne kabinetin e Hashim Thacin per te negociuar per “bashkimin” e Lugines se Preshevës, kupto coptiomin e Kosovës, nuk paten fat ta takojne apo se paku te bëjne nje foto me presidentin Clinton meqe ju erdhi ne prag te shtepise (?!) sikurse qe kishin “fat” te shkonin ne Beograd për ta marrur nje foto apo per t’ja shtrenguar doren Vucicit apo Erdoganit?!Résultat de recherche d'images pour "muharrem salihu"

L’image contient peut-être : 2 personnes, dont Marco Saljihu, personnes souriantes, personnes debout et intérieur

SHPËRNDAJE