Policia e Kosovës kohën e fundit ka shtuar numrin e patrullimeve nëpër rrugë pasi që është rritur shumë edhe numri i pjesëmarrësve në trafik. Sipas të dhënave policore, vetëm dje në pikat kufitare me Shqipërinë kanë kaluar mbi 5 mijë makina dhe mbi 20 mijë persona.

Janë mërgimtarët, por edhe qytetarët e tjerë që dalin për pushime, të cilët kanë rritur numrin e personave që po evidentohen në hyrje dhe dalje të pikave kufitare të vendit.

Vetëm gjatë këtij vikendi, përkatësisht ditën e shtunë, policia ka evidentuar në pikëkalimin kufitar në Vërmicë gjithsejtë 5949 hyrje dhe 5311 dalje të veturave, me ç’rast janë regjistruar 21966 persona.

SHPËRNDAJE