Jep dorëheqje nga presidenti i Interpolit kinezi Meng Hongwei, i cili ka munguar për më shumë se 10 ditë. Pekini kishte njoftuar më parë se ishte në hetim në vendin e tij me dyshimin për “shkelje të ligjit”, njfton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” dukie ju referuar burmeve te Interpolit

“Sekretariati i Përgjithshëm i Interpolit në Lion, Francë, ka pranuar dorëheqjen e zotit Meng Hongwei si president i Interpolit, me efekt të menjëhershëm”, tha organizata bashkëpunimi policor me 192 vendeve anëtare në një botuar në Twitter.

Ai do të zëvendësohet në mënyrë të përkohshme nga ana e Koresë së Jugut Kim Jong-yang, në pritje të zgjedhjes së një presidenti të ri në asamblenë e përgjithshme, që do të mbahet në Dubai në fund të nëntorit, tha organizata ndërkombëtare.

Në këtë çështje të pashembullt, e cila ngre shumë pyetje, dita ishte e pasur me kthesa dhe kthesa. Dy orë më parë, Komisioni Qendror për Inspektimin e Disiplinës të Partisë Komuniste Kineze (PKK) në pushtet, përgjegjëse për ndjekjen e korrupsionit të zyrtarëve, tha Meng Hongwei “është aktualisht nën hetim për shkak se ai është i dyshuar për duke shkelur ligjin “, pa detaje të mëtejshme të ankesave të tij. Madjhe nga doisa media ne ballkanit eshte shrluar se ne aferen e zhdukjes se shefit te Interpolit mund t ejete e involvuar edhe mafia serbe.

 

Flet Kina, drejtori i Interpolit është nën hetim për korrupsion

Autoriteti Disiplinor i Partisë Komuniste në pushtet kinez njoftoi sot se Presidenti i Interpolit, Meng Hongwei, ishte nën hetim për dyshimin se ai kishte shkelur ligjin dhe fjala ishte një zyrtar i lartë kinez, zhdukja e të cilit u raportua nga gruaja e tij rreth dhjetë ditë më parë, njofton ahgjencia e lajemeve “Presheva Jonë” duke ju referuar burimeve te AP

Meng Hongwei, zëvendësministri kinez i Sigurisë Publike, “dyshohet për thyerjen e ligjit dhe aktualisht është nën mbikëqyrje dhe hetim” të trupit të ri kinez kundër korrupsionit, Komisionit Kombëtar Mbikëqyrës.

Ky njoftim u lirua nga partia e Partisë Komuniste Kineze përgjegjëse për korrupsion dhe trazira politike në faqen e saj të internetit sonte.

SHPËRNDAJE