VIDEO: Venecija pod vodom, Å¡estoro stradalo u nevremenuVala e keqe e motit që goditi Italinë të dielën solli gjashtë vitkima dhe shkaktoi mbylljen e shumë shkollave dhe uji në Venecia arriti një nivel rekord, njfotn aghjencia e lajemeve “Presheva Jonë”

Dy njerëz humbën jetën kur pema u rrëzua në makinën e tyre pranë Romës dhe një tjetër person vdiq në mënyrë të ngjashme në Teracini, në brigjet jugore të Romës. I riu vdiq kur një pemë ra në rrugë në lagjen e Napolit, thanë autoritetet dhe një burrë i moshuar vdiq nga një rënie e një fasadeje të fasadës në veriperëndim pranë Savonës. Një person tjetër mungon.

Rreth tre të katërtat e Venecias u përmbytën pasi era e fortë e ngriti nivelin e ujit në 156 centimetra.

ACQUA ALTA: RAGGIUNTI I 156 CM

Niveli i ujit të sotëm është më i larti që nga dhjetori i vitit 2008. Herën e fundit niveli i ujit arriti në 160 centimetra në dhjetor 1979.

Kryebashkiaku i Venedikut Luigi Brunjaro tha se një numër i barrierave nënujore janë ngritur në një lagune të quajtur Moisiu, e cila duhet të parandalojë përmbytjet. Sipas tij, ky projekt është planifikuar për një kohë të gjatë dhe ai gjithashtu kërkoi një diskutim urgjent me kryeministrin Juseppe Konte për t’i treguar atij rëndësinë e një projekti që do të parandalonte ngritjen e nivelit të detit.

Për shkak të përmbytjeve, trafiku i taksisë së ujit ndalohet dhe lidhjet funksionojnë vetëm me ishuj periferikë.

Qyteti i ndërtuar në një sërë ishujsh çdo vit përballet me përmbytje, dhe banorët dhe vendasit në qytet janë përforcuar me dyer druri ose metali për të parandaluar që uji të depërtojë.

Jo vetëm në Venecia, por në të gjithë Italinë, një paralajmërim për përmbytje është në fuqi për shkak të reshjeve të mëdha, dhe problemi është përkeqësuar për shkak të mos mbajtjes së shtretërve të lumenjve.

SHPËRNDAJE