Preshevë, 14 mars -Javier Solana, 77 vjeç, sot eshte  pranua në spital pasi u testua pozitiv me  Coronavirus. Njofton se shëndeti i tij po përmirësohet dhe ai është parandaluar që të monitorohet, njfotn ahgejcnia e lajemeve “Presheva Jonë” duke ju referuar burimeve te reuters.

ABC amerikane raportoi për herë të parë të Premten se Solana ishte shtruar në Spital në Madrid për koronën e virusit.

Ai mori pjesë në një miting në Madrid të hënën së bashku me Ministrinë e Jashtme Spanjolle Aranca Gonzales duke lehur.

Solana shërbeu si Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s nga 1995 deri në 1999, dhe Përfaqësues i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme nga 1999 deri në 2009, si dhe Ministër i Jashtëm Spanjoll në Qeverinë e Felipe Gonzales nga 1992 deri 1995. .

SHPËRNDAJE