Preshevë, 13 janar -Hajgarja e radhës së qeverise kosovare me Preshevën pas Enver Hoxhaj i cili ftoi Luginen ne dialogun Kosovë-Serbi  sa per të lare shurre me m…tash vjen nga Isa Mustafa i cili po ashtu ka nje hall te madh sikur Hoxhaj. Ftesa  e ktij te fundit lideret e Lugines së Preshevës ju kishin pergjigjur shkurt: Kur të kenë Kosova ndonje hajr nga ky dialog me Beogradin, na ftoni edhe neve!..” ka transmetuar agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

 

Dhelperia e Ises se Ivicës. Dacic-Mustafa perqafohen ne Bruksel, “grinden”  nëpër media?!  

“Lugina e Preshevës do duhet te ftohet nga Kosova në dialogun me Serbinë dhe të shpalos një qëndrim të qartë me të drejtat e shqiptarëve të Luginës..” ishte kjo deklarata e ministrit te jashtem kosovar Enver Hoxhaj, deklarate kjo e cila nga lideret e Lugines se Preshevës eshte konsideruar eshte pritur me mjaft rezerevë , e vonuar dhe jo serioze.

Edhe Isa Mustafa ne kohen kur Kosova po kallet ” plaka por krihet” ne kete rast Mustafa. s’po krihet, por po shtiret se eshte i interesuar për Luginen e Presheves, takim ky i cili eshte bere me porosi duke ditur se Beogradi  (dhe miku i tij Dacic i cili sa here takon ne Bruksel e perqafon) do te reagoje dhe kështu do te ngritet pluhur  me deklaratat, gjoja Beogradi paska reguar kunder Ises pse paska pire nga nje kafe me disa lidere te Preshevës?!

 

Ne fakt Isa Mustaf qe sa eshte ne qeverine  Thacit ai kurre ska reaguar apo nuk ka pritir lideret e Presheves as atëhere kur Kosova i kishtze punet pak me mire, kur ishte “stabile”  e t’mos  flasim, kur tash ajo punet i ka lluge (me murin ne Veri, arrestimin e liderit Haradinaj,  me kodin e telefonisë së Serbisë, korrupcionin, demarkacionin, specialen,  themelimin e AKS etj..) e t’mos flasim më për ndonje vizitë ne Preshevë.  Isa Mustafa tash gjen momentin  të takohet me disa liderë të Luginës duke e përdorur Preshevën si kartë,  pas deshtimit te dialogut dhe ne prag të rrezimit te Qeverise se Thacit me nofken “Isa Mustafa”.

 

Pe rekte qveria karshi ceshtjes se Lugines se Preshevës ka folur edhe veprimtari i shquar i ceshtjes kombëatre Adem Demaci  në itervisten e fundit për agjecine e lajmeve “Presheva jonë” i cili tha shkurt “Oj Presheva jonë, mos pritni kot nga Kosova. Zoti jav baft qaren. Po e shifni si po hahen si qentë…” Ai  i zemëruar dhe i zhgenjyer per manovrimet e liderëve kosovare dhe zhvillmet e fundit në Kosovë ne vazhdim ka pohuar se „Kosova po tradhton vetveten e leje më Preshevën. A po shifni se cfare po ngjet ne Kosovën tonë të ndertuar me gjak e sakrific, qeni t ‘zotin nuk  e njef. Na u mbush Kosova me car Dushana e mure. Me rrena nuk behet ushtria, me kode te telefonise nga Serbia, me premtime boshe për liberalizimi i vizave,  as Kosova nuk do të hyne ne OKB me këte qeveri te deshtuar e korruptuar ”

 

Ashtu siq ishte pritur, Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçic,  ka reaguar ndaj deklaratës së kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, i cili pas bisedimeve me një delegacion nga Presheva, Bujanoci dhe Medvegja ka thënë se priti përfaqësuesit e tri komunave të Kosovës Lindore.” por Is aMustafa nuk ahrroi te thote se cka ka bere per kt “Kosoven Lindore” te tij ? Ata i ka lene as pa diploma e as pa Abetare, i ka lene nëm mëshiren e Serbisë!

 

SHPËRNDAJE