Preshevë, 21 mars  -Ilir Bytyqit vëllau i Yllit, Agronit dhe Mehmetit te cilet u vranë në vitin 1999 në Serbi sot gjendet në Beograd per te takuar ambasadorin amerikan Kyle Scott. Së bashku me ambasadorin e SHBA, Bytyçi pastaj do takohet me prkuroren serbe të Krimeve të Luftës Snezhana Jovanoviq për progresin e hetimit për vrasjen e vëllezërve të tij, njfotn agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Ilir Byqyi po ashtu sot do të takohet me ministrin e drejtësisë Nelom Kuburovic.

Mehmet, Agron dhe Ylli Bytyqi janë qytetarë shqiptare nga Kosova te cili u vrane nga serbet. Ata i takonin brigadës së Atlantikut të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) ner SHBA

Dyshohet se ata u vranë nga policia serbe, dhe mbetjet e tyre u gjetën në vitin 2001 në zhvarrosjen e një varr masiv në Petrovo Selo, pranë një qendre trajnimi për trajnimin e njësisë anti-terroriste të MUP-it të Serbisë.

Ambasada e SHBA i ka kërkuar në mënyrë të përsëritur për të hedhur dritë mbi rastin duke e cilësuar si një nga prioritetet më të larta në marrëdhëniet dypalëshe mes Serbisë dhe SHBA.Résultat de recherche d'images pour "vellezerit bytyqi shba"

SHPËRNDAJE