Adem Demaçi para dy vitesh, gazetarit nga Presheva: Ju Presheva mos pritni shumë nga Kosova e shifni si u bëmë gaz i botës! Qeveria jone as macen s’mund ta hjek nga përsheshi!

Veprimtari i shquar i çështjes kombëtare Adem Demaçi, është tejet i shqetësuar dhe i mllefosur sidomos me sjelljet e liderëve kosovarë në Kuvend, si te deputeteve ashtu edhe te kryeministrit dhe presidentit.  Demaçi në intervistën e fundit për agjencinë e lajmeve “Presheva Jonë” para 2-3 vitesh ka denuar ashpër ngërrqin politik dhe paralizimin e institucioneve kosovare dhe gjitha fromat  e dhunën policore mbi djemt dhe qikat e reja te cilet u ngrehen zhag rrugeve sikur te ishin shqiptar ne Serbi e jo ne Kosovë?!.

Qeveria e Kosovës s po ka hall ta hjek macën prej persheshit..

Bildergebnis für adem demaci presheva jonëAi presidenitin, kryemnistrit dhe kryeparalamentarin e atehershem te Kosove si beri horeduke i quajtur “rrugaq, tekmefez dhe të uritur për kolltuqe”, të cilën luftë për pushtet po e paguan popullata e pafajshme dhe Kosova! Sidoqofte Demaci tha se “Qeveria e Kosovës është que peshë, don me hangër kryt e vetë!..” qe duket se atij i dolen fjalet më 6 tetor 2019, shkruan agjencia e lajemeve “Presheva Jonë”

“Është marre, marre për Qeverinë e Kosovës kur shef në ekranet televizive botërore, duke ngrehur shqiptarët, djemt e rinje e te rejat rruge zhag si qentë nga policia jonë, eshte turp. Këtë se ka menduar e as nuk e ka pritur kush ?!..”, ka pohuar Demaçi, i shqetësur për zhvillimet e fundit në Kosovë.

Vepimtari i shquar shqiptarë, i cili afër 30 vjet kaloi nëpër bugjet serbe pyet, deri kur shqiptarët në Preshevë arestohen, bugosen e ngrihen zhag nga policia serbe, deri kur shqiptarët e Kosovës arrestohen , burgosen e ngrihen zhag po ashtu nga policia jonë?! A s’është turp kjo për Qeverinë e Kosovës ?! Jazëk ! Aftësi nuk është vetëm me bërë dialog apo me ofruar vetëm të huajin, por edhe tëndin. Pushtetarët tanë duhet të bëjnë gjithcka për të gjetur nje gjuhe të perbashket per të zgjidhur problemet e mosmarërveshjet me opoziten permes bisedime e jo keshtu me dhunë, u bëmë horë para bote !. Se pari duhet drejtuar oborrin tonë e pastaj me larg..”

Demaçi: Faleminderit Amerikës dhe ndërkombëtarëve që s’po lejojnë, se sa për neve sot Serbine e këmbëkryq në Kosovë

Bildergebnis für adem demaci presheva jonëDisa portale shpesh kane shkruar se Lugina ndjehet e tradhtuar nga Kosova, Adem Demaci mendon pak më ndryshe. Ai për agjencine e lajmeve „Presheva Jonë“ i zemeruar dhe i zhgenjyer per manovrimet e liderëve kosovare dhe zhvillmet e fundit në Kosovë ka thënë se „Kosova po tradhton vetveten e leje më Preshevën. A po shifni se cfare po ngjet ne Kosovën tonë të ndertuar me gjak e sakrific. U bëme hore, u bëmë gazi dhevt…“

I pyetur rreth Luginës së Preshevës se a është harruar kjo pjesë shqiptare nga Prishtina z.Demaci ne vazhdim tha se “po cfare Presheva mor vëlla, ne kemi harruar edhe vetveten…a s’po të shofin sytë se cfare po ndodhë në Kosovë. Liderët tanë i ka trenu buka e grytë, ndryshe nuk do të kishte “ngerç” institucionalKrejt keto marrina, lufta për kolltuce po shkojnë në mullirin e armikut dhe dashakeqeve të Kosovës.

„Po e shifni se Kosova s po ka hall ta hjek macën prej persheshit..e leje më t’i ndihmoje vllaznit tanë atje ne Preshevë… Nuk kerkohet sy prej te verbërit…“ ka thëne Aden Demaci duke folur per ngercin dhe rolin e qeverise kosovare në Kosoën Lindore

“Shteti jone po luhatet, por fale miqve tane amerikan dhe ndërkombëtarëve tane nuk do të ket kthim mbrapa te situates ne Kosove para vtitit 1999, se sa per neve ktu qe jemi sot ishte riktyher Serbia n Kosovë..“ ka shtuar Demaci.

Sipas veprimtarit, Adem Demaçi, udhëheqësit e Luginës t`mos mbeshteten forte ne Prishtinen apo Tiranën, sepse “ato bash me pas dasht deri tash kishin bere dicka per ate krahine shqipatre ne Serbi. Por une do t’i sygjeroja lideret e Lugines qe ata duhet të bashkohen dhe të kenë vetëm një kërkesë, që të kërkojnë të drejta e tyre, po aq sa serbët kanë të drejta në Kosovë…”

SHPËRNDAJE