Résultat de recherche d'images pour "Les Charmilles police"Gjenevë, gusht -Një i ri humbi jetën në natën e 21 dhe 22 gushtit në Les Charmilles. Miqtë e tij dëshmojnë. Prokuroria nuk tregon rrethanat e tragjedisë, njofton agjencia  e lajmeve “Presheva Joinë” duke ju referuar burimeve te policise kantonale.

 

Një 23 vjeçar u qëllua tragjikisht në mes natës së marte (21 gusht) dhe te  mërkurës (22 gusht) në lagjen Charmilles të Gjenevës. Viktima, me origjinë kosovare, ishte biri i një ish-komandanti të UÇK-së, Ushtria Çlirimtare e Kosovës aktive gjatë konfliktit me Serbinë në fund të viteve 1990.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka ngushëlluar familjen Zuqaku nga Vushtrria, pas vdekjes tragjike të Egzon Zuqakut

Agjencia e lajemeve “Presheva Jonë” ka mesuara se vitkima 23 vjeçare eshte Egzon Zuqaku nga Vushtrria, 25 km afer Prishtinës, kryeqytetit te Kosovës. Egzoni ishte djali i dëshmorit të kombit, Blerim Zuqaku, i cili ra heroikisht në maj të vitit 1999.

Sipas Bajram Zuqakut, vëllai i të të ndjerit, varrimi i Egzonit ende nuk dihet se kur do të bëhet, por do të ketë njoftim me kohë. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka ngushëlluar familjen Zuqaku nga Vushtrria, pas vdekjes tragjike të Egzon Zuqakut.

Sipas tre miqve të tij (P, R dhe M) të tronditur shumë,  kjo tragjedi është rezultat i një aksidenti. “Nuk ishte një vetëvrasje..”  Ata kundërshtuan me forcë versionin e “Radio Lac”, i cili zbuloi informacionin të hënën, më 27 gusht ne oret e pasdites.

Ata shpjegojnë se  “i ndjeri ishte në dhomën e familjes, vetëm me një mik tjeter 20 vjeqar. Ishte ora 5:00 në mëngjes. Nëna dhe motra e vogël ishin me pushime..”

Për tre miqtë, nuk ka dyshim se kjo është një aksident. “Ishte një djalë i ngrohtë, një engjëll, gjithmonë i qeshur. Ai ishte i vetmi njeri në familjen e tij, babai i tij, një hero në Kosovë, vdiq në veprim në vitin 1999. Ai ishte ai që mbështeti nënën dhe motrën e tij. Ishte në atë që familja pushoi. Ishte ai që kishte ndërtuar një shtëpi në vend për ta. Çfarëdo që ai fitoi, ia dha nënës së tij, të cilin e adhuroi. Ai ishte i ngrohtë, ai e donte jetën, ai ishte plot dashuri. “, kane shkruar mediat zvicerrane, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Drejtori i komunikimit të gjyqësisë, Vincent Derouand, konfirmon vdekjen. Nga ana tjetër, ai tregon se rrethanat e vdkejs se tij mbeten për t’u vendosur. Një hetim është hapur për këtë qëllim.

SHPËRNDAJE