Forca te medha polic ore ne Austri qetesojne huliaganet serbe ne Graze, pas humbjes

Policia austriake dementon mediat serbe. Sipas tyre, tifozet serbe nuk u sulmuan nga shqiptaret, por te zhgëjyer pas humbjes u dehen dhe ui rrahen mes verte dhe cka gjenine përpara shakterroin duke thyer e gjuajtur me shishe birre e vodke, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” duke ju referuar burimeve te policise dhe mediave austriake.

 

Policia demanton mediat e Beogradit: Shqiptaret nuk kane sulmuar..Serbet sulmojne policine austriake! (Serbischen, Polizisten wurden angegriffen)

Vec kesaj sipas mediave ausitrie serbet provokuan jo vetem shqiptaret por edhe vendoret,  austriaket  nga te cilet po ushqehen me buke. Përveç kësaj, një poster tifoz shkaktoi një trazim. Vrasësi i perandorit Gavrilo Princip, i cili shkaktoi luftën e parë botërore duke vrarë një trashëgimtar Austro-Hungarez në fronin Franz Ferdinand dhe gruan e tij Sophie, është treguar u pane ne duart e tifozeve serbe.

Poster që shihni me larte në foto. (“Außerdem sorgte eine Fan-Plakat für Aufregung. Kaiser-Mörder Gavrilo Princip, der durch Attentat auf den österreichisch-ungarischen Thronfolger Franz Ferdinand und dessen Ehefrau Sophie den ersten Weltkrieg auslöste, ist darauf abgebildet.”)

Pas ndeshjes Serbi vs Zvicër (1: 2) në Kupën e Botës në Rusi, ai erdhi të premten në mbrëmje në Vienë-Ottakring për trazira nga tifozët serbë. Katër persona të moshës 19 deri në 20 vjeç u arrestuan, thanë policia të shtunën. Të rinjtë kishin sulmuar policë me shishe xhami dhe objekte piroteknike, askush nuk u lëndua.

“Operacioni i policisë në Vienë Ottakring: Tifozët e Serbisë u trazuan dhe shkaktuan kaosin e trafikut” eshte ky titulli i gazetes tjeter austriake “heute.at” (“Polizeieinsatz in Wien-Ottakring: Serbien-Fans randalierten und sorgten für Verkehrschaos”)

Résultat de recherche d'images pour "Polizeieinsatz in Wien-Ottakring: Serbien-Fans"Huligenët serbe pas humbjens me Zvicren, dehen dhe rrahen mes veti. Të deshpruar sulmojne edhe policine austriake. Policia demanton mediat e Beogrdait: Shqiptaret nuk kane sulmuar.

Sipas “Die Presse” Katër arrestime, makina policore dëmtuar rëndë. Tre 19-vjeçarë dhe një 20-vjeçar i cili hodhi objekte në policne austrikae u identifikuan dhe u arrestuan. Kemi  gjithashtu informacione se kishin dëmtuar rëndë një makinë policie, njoftoi zëdhënësja Irina Steirer.. (“Vier Personen im Alter von 19 bis 20 Jahren wurden festgenommen, berichtete die Polizei am Samstag. Die jungen Männer hatten Polizisten mit Glasflaschen und pyrotechnischen Gegenständen beworfen, verletzt wurde niemand“)

Katër arrestime pas trazirave nga tifozët serbë në Vienë (“Vier Festnahmen nach Ausschreitungen von Serbien-Fans in Wien”) raportojne mediat austriake (www.spox.com) transmetona agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Rreth 30 makina të policisë, një mori uniformash me mburoja dhe trungje, dhe një helikopter që rrotullohej mbi zhurmën që ende mund të dëgjohet edhe pas mesnatës shkaktoi një gjendje të jashtëzakonshme. (“Etwa 30 Polizeiautos, jede Menge Uniformierte, die mit Schutzschildern und Schlagstöcken ausrückten, und ein über den Tobenden kreisender Hubschrauber, der noch bis weit nach Mitternacht zu hören war, sorgten für einen Ausnahmezustand.”)Résultat de recherche d'images pour "Polizeieinsatz in Wien-Ottakring: Serbien-Fans"

 

 

 

 

 

 

SHPËRNDAJE