Résultat de recherche d'images pour "thaci dacic"Paralajmerimi i vizites se Presidentit kosovar Hashim Thacit ne Presheve beri jehone te madhe me mediat e ballkanit duke ju referuar burimeve te agjencise kombëtare te lajmeve “Presheva Jonë”.

Por duke se ai i ka rene “pishmanit” pasi qe kjo “vizite” beri aq jehone aq te madhe sa qe me nuk ja vlene te shkone ne rajon. Ndoshta edhe sikur te kishte shkuar pernjemend Thaci ne Presheve tybe nuk do te kishte bere kaq shume buje “vizita” e tij ne Lugine siq shkruajten keto dy-tri ditet e fundit mediat shqiptare, serbe dhe ato ne ballkan, ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva jonë”.

Prandaj, duket se Thaci zgjodhi t’i pres preshevaret ne konak edhe pse asgje e re nuk u tha nga ky takim me perfaqesuesit e Luginës, nga ato te meparshme, por duket Thaci kishte me shume per qellim  te “justifikonte ” veten pse nuk do te shkoje ne Preshevë. Sepse ashtu keshtu Thaci u tregua i “sinqert” m,e preshevaret du ju thene troq: Nuk mund t’ju garantoj për bashkimin e Lugines se Presheves me Kosovën! Kkjo deklerate taman tz ekutjo  deklaraten e fundit te ndjerit Adem Demacit ne intervisten e fundit per agjencine e  e lajmeve “Presheva Jonë”  nder tjera kishtze thenë  “ju Presheva mos pritni shume nga Kosova spèo ui shofin syte se Serbia e mori Veriun” !

 

Paradokse: Liderët e Preshevës, kerkuan rezolute ne Prishtine per bashkimin me Kosoven, kurse për 30 vjet injoruan Referendumin 1-2 mars 1992?!

Takimi i  radhes i liderëve te Lugines se Preshevës sot ne Prishtinë me presidentin kosovar Hashim Thacin nuk dalloi asgjë pos me nje stukture te re, me fytra te reja. Madje per takimin e djeshem, disa lidere nga Lugina kane falenderuar agjencine e lajmeve “Presheva Jonë” se pas lajmit se Thaci duhej te vizitonte Presheven (pas vizites se homologut te tij Aleksander Vuicic qe ju fut te dera e shtëpise ne Drenice)  ai vendosi qe e ftoj lideret e Presheves ne Prishtinë si duket per te ber pak fushate duke treguar areseyet pse Thaci nuk mund te shkloje en Preshevë.

Pavarësisht se presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, para pak ditësh vizitoi serbët e Kosovës, zemrene  Drenices se presidentit kosovar, kreu i shtetit të Kosovës, Hashim Thaçi, nuk pritet te shkojë në Luginën e Preshevës.

I pyetur nëse do ta bëjë një gjë të tillë, Thaçi ka thënë se është i bindur ta shtyjë përpara kërkesën e tyre, porse sipas tij, nuk mund ta vizitojë Luginën pasi është i “dënuar” nga Serbia.

“Jetoj me preokupimet e tyre dhe për këtë jam i bindur që këtë çështje ta shtyjë përpara. Ju të gjithë e dini që unë jam i dënuar në mungesë nga Serbia. Atë dënim mua Serbia nuk ma ka falë dhe as që kërkoj. Unë nuk kam vendim për kalimin e kufirit dhe për ballafaqim me policinë serbe. Edhe sot përfaqësuesit më ftuan që ta vizitoj, po e kam ndermend te shkoj se serbet nuk me duan”, ka theksuar ai.

Dhe me ftesen, takim e Thacit e lideret nga Presheva ne Prishine ne njefare menyre ai veten e lajti duke u justifikuar si i “rrezikshem” për Serbin ani pse ai perfqafohet e drekon me kreun e shtetit serb, pikërisht me Dacicin, Vucicin etj..ne Bruksel, Wiene, Sofi,  e qendra tjera.  Me refuzimin e vizites ne Presheve nga an e Thacit, duket te dy palet po bejne fushate, Beogradi duke rrahur gjoks se “ja nuk e lejuam me ardhe Thaci ne tokat serbe, juzna Srbi”,  kurse Thaci krokoset se “une i rezikshme, ja serbet nuk po me lene me hyre ne Preshevë, se une valla kisha ardh..”

Veq asaj ishte hajgare e vitit kur Liderët e Preshevës sot ne Prishtine paska kerkuan rezolute per bashkimin me Kosoven, kurse qe 30 vjet nuk kane zbatuar Referendumin 1-2 mars 1992 ?! Kjo smund te quhet ndryshe pso injorance, apo ma ka que nana me shperla gojën. Jmei dehsmitare se Kosova deri tahs asnje deklartata apo rezolute nuk ka zbatuar per Luginen e Presheves. Atëhere pse liderët nga Presheva Kerkuan nje rezlute te tille, a thu vec sa per sy e faqe, qe t ‘mos u kthyer ne Presheve bash duart n’xhpa si kapidak, apo Syla n’Bilac ?!

SHPËRNDAJE