thaciicicckattPresheve, 22 korrik  -Shume shqiptar te Kosoves xdhe me gjere kur kan pare kryetarin e tyre duke u perkulur para njhe kryqi sllav duke  menduar se ai i kishte thene lamtumire fese muslimane, keshtu duke u  konvertuar ne ortodoks, kashrkuar agjencia e lajmeve “Presheva jone”

 

Hashim Thaçi para kryqit serb “sulmoi” UÇK-në dhe familjet e dëshmorëve

Nje propagande te tille anetarere te PDK-se. kupto partiyanet e  Hashimit ja kishin pas futur vite me paregjate fushtares parazgjedhore ne Kosove, duke shkruar se shpernradre pamflete dhe nje  foto naten me lajmerime se “presidenti Rugova nukeshte me muslimane, ai eshte konvertuar ne katolik.” Ne kete foto dr.Rugova vertete shifej para nje kryqi, jo atij ortodoks, por duket diku ne Prage para nje varri re nje studenti a ushtari te panjohur te rene per demokraci.

Ne fakt  se fotoja para kryqit qe u pa dje atz Hashim Thaçi, duket duke u përkulur para memorialit të viktimave serbe, në të cilin shkruhej “Viktimat e terrorit shqiptar të korrikut 1999”, ku shqiptarëve u referohet me termin fyes ‘shiptarskog terora’.

Presidenti i Republikës së Kosovës, dhe ish-lideri i UÇK-së, Hashim Thaçi shkoi dje në fshatin Grackë të Lipjanit, për të nderuar viktimat serbe të vrarë në korrik të vitit 1999. Hashim Thaçi, u përkul para memorialit për 14 qytetarëve serbë të vrarë menjëherë pas luftës, 17 vite më parë, në të cilën është i vendosur mbishkrimi “Viktimat e terrorit shqiptar të korrikut 1999”, ku shqiptarëve u referohet me termin fyes ‘shiptarskog terora’.

SHPËRNDAJE