Në emisionin „Opinion“ të Tv Klan, mysafir i Blendi Fevziut sonte është Kryeministri Ramush Haradinaj. Kryemnistri kosvar dke folur per te ashtuqjuaturin “korrgigjim i kufijve” dhe duke folur per Luginene preshves ka thene se nuk i ndërrojn kufit ata që i lyejn flokët me gell. transmeto agjencia e lajemeve “presheva Jone”.

 

Temë kryesore e emisionit është shkëmbimi i territoreve në mes Kosovës dhe Serbisë. Për këtë tematik Kryeministri Haradinaj u deklarua kategorikisht kundërduke deklaruar se është i dëmshëm për shqiptarët duke deklaruar se Presidenti Thaçi kete temë po e përdorë vetëm si taktik politike „Të gjitha këto që kanë ndodhur, nuk më lejojnë të mendoj se presidenti Thaçi e ka menduar si një projekt serioz. Unë mendoj se është një taktikë politike e tij.

Në ndërhyrjen e gazetarit Blendi Fevziu se kryetari i Preshevës Shqiprim Arifi ka deklaruar se në bazë të Referendumit të 1 dhe 2 marsit 1992 Lugina e Preshevës kërkon bashkim me Kosovën, Kryeministri Haradinaj u përgjigj: “ Kufijtë ndërrohen vetëm me luftë dhe me çizme, e nuk i ndërron dikush i cili i lyen flokët me gell dhe që endet andej e këndej, duke aluduar në kryetarin e Preshevës. Këto janë vetëm pallavra. As ky, as Ragmi Mustafa e as Riza Halimi nuk ndërrojn kufi, andaj le ti lojn pallavrat“ deklaroi Ramush Haradinaj.

SHPËRNDAJE