ashuttsdss2222Webfaqja e komisionit evropian

Bruksel, 24 nentor -Komisioni Evropian ka qenë dje cak i një sulmi kibernetikë. Brukseli  i përshkruar këto sulme si diçka  “serioze”, sulmi është kryer duke përdorur një virus kompjuteri me qëllim të paralizuar sistemin. Kjo ndodhi të mërkurën, në prag të samitit të shefave të shteteve dhe qeverive të Bashkimit Evropian. Komisioni Evropian ka pranuar që ka qenë viktimë e një sulmi kibernetikë “serioze”.

Megjithëse ende askush nuk e kam marrur përgjegjësinë e këtij sulmi kibernetikë,  zyrtaret e BE-së kane parasysh disa pista ne te cilat dyshohet. Një zyrtar nga Bruseli ka deklaruar nga këto pista nuk munde të përjashtohen edhe nga personat nga Ballkani, sidomos nga radhët e  shqiptareve për shkak zhgënjimit te tyre për ngecjen e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë. Apo për shkak kodit serbe të telefonisë serbe ne Kosovë,  demarkacionit te imponuar, izolimit te Kosoves nga bllokimi i liberalizmit te vizave,  mosnjohjen e diplomave, ka thëne burimi nga Brukseli për agjencinë e lajmeve “Presheva Jonë”.

Qasja në të mesazheve dhe intranet nga jashtë janë prerë dhe personeli kërkohet që të ndryshojnë fjalëkalimet e tyre. Sulmi në shënjestër edhe shërbimet e Catherine Ashton, Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme. e cila ishte ndërmjetësuese e marrëveshjeve mes Thaçit dhe Dacicit ne prillin e vitit 2013-të, te vazhduar nga Vucic dhe Mustafa sivjet.

Një burim tjetër ka theksuar se dyshimet e këtij sulmi  te hakerve faqen zyrtare të Komisionit Evropian kanë e për qellim për shkak samiti ne Bruksel të qeverive evropiane dedikuar për ndërhyrjen ushtarake në Libi, çështja bërthamore dhe problemet e borxhit në zonën e euros etj..

Sipas Komisionit, qëllimi i parë i sulmit kibernetikë ishte të dëmtojë sistemin kompjuterik duke propaganduar një virus. Por duket se nuk është për qëllim të drejtpërdrejtë majën dhe se hakerët nuk e kanë provuar për të hyrë në dokumentet përgatitore

SHPËRNDAJE