Prokuroria e Parisit ka bërë të ditur se kanë nisur hetimet për të zbardhur të plotë shkaqet e zjarrit, që shkrumboi Katedralen e Parisit, një ditë më parë. Mësohet se janë marrë dëshmitë e  disa prej punonjësve të cilët ishin mbrëmjen e kaluar në punë. Lidhur me katdralene djegut oparalel me polcine nisen edhe “getimet” e gazetareve te cilet para autoriteve “zbulonin” apo me mire te themi spèekulonin dicka duket nje pereson muslimane”, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.

Teoritë e famoze  janë duke u përhapur në rrjetet sociale, si dhe në disa media pas tragjedisë që goditi Notre-Dame të hënën natën, kane shrkuar gazeta zvicerane (“Les théories fumeuses se propagent sur les réseaux sociaux ainsi que dans certains médias, après le drame qui a frappé Notre-Dame lundi soir…”) transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Zjarri në katedralen Notre-Dame de Paris dyshohet të ketë qenë aksidental. Këto janë detajet e para të hetimi i Prokurorisë së Parisit.

Sipas gazetave zvicerane “Në çdo sulm, katastrofë ose tragjedi, është e njëjta histori. Në rrjetet sociale dhe në mediat ekstremiste, teoritë e konspiracioneve lulëzojnë. Zjarri i Notre-Dame de Paris nuk është përjashtim nga sundimi. Të hënën natën, ndërkohë që ndërtesa ishte në flakë, disa netizen publikuan një foto që thuhet se ishin shqetësuese. Klishe, e marrë në fillim të zjarrit, tregon një siluetë që qëndron në çatinë e ndërtesës. Mjaftonte që të ngrinte hipotezën e një vepre kriminale..”

Autoritet franceze kanë dalë në  përfundimin se zjarri që përpiu katedralen e famshme të Notre Dame de Paris pasditen e djeshme ishte aksidental, duke përjashtuar çdo mundësi kriminale apo zjarrvënie të qëllimshme. Në fakte Katedralja 850 vjeçare ishte në rinovim dhe paraprakisht dyshohet se zjarri ka rënë si pasojë e ndonjë pakujdesie nga punonjësit, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Hahaa hahaa, mediat franceze ditve te fundit kërkonin duket nje “njeri musliman” qe provokoi zjarrin ne katedrale. si diukur qe ja futshin pasi vitkima virtej, thuhej sa ai apska berritur “Allahu Ekber”. Por, ftakeqesisht per spekuluesit apo islamofobet demantohet. Figura ne foto qe po e vereni eshte statuje e kishës.

Pavarësisht nga aktgjykimet fillestare, priten hetime të cilat i janë besuar Drejtorisë Rajonale të Policisë Gjyqësore për t’u tërhequr përpara se të bëhen publike.

Zjarrfikësit kanë thënë se është nisur në papafingo të katedrales, duke u përhapur shpejtësi dhe duke mbytur grykën, e cila u rrëzua nën peshën e vet.

 

SHPËRNDAJE