Preshevë,  8 janar  -I ashtuquajturi drejtor i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuric eshte kembëngules  se serbet e Veriut planifikojne që, nëse Prishtina deri në mes të shkurtit nuk e formon Asociacionin e Komunave Serbe (AKS), atë do ta shpallin përfaqësuesit politikë serbëm (Đurić: Albanci jednostrano proglasili nezavisnost, mogu i Srbi“) njofton agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Në një intervistë thene  televizionit serb “Pink”, Gjuric ka thënë se “durimit i ka ardhur fundi” dhe  nëse shqiptarët kanë shpallur të njëanshme  pavarësinë e Kosovës  edhe serbët mund ta shpallim ne Veri.

“Në fund të fundit, ky edhe nuk do të ishte hap i njëanshëm, pasi që kjo përkrahet përmes marrëveshjes së Brukselit”, ka shtuar Gjuric

Duke folur për arrestimin e liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj nega miqwte e tyre fracnez  Gjuriq ka thënë se “Ne presim me padurim  ekstradimin e Haradinajt nga Franca. Serbia nuk do t’i harrojë krimet për të cilat ai dyshohet dhe askush nuk ka të drejtë të kërkojë nga Serbia që të heq dorë nga këto aktakuza”.

SHPËRNDAJE