Bildergebnis für selo depceEshte ky fshati Depce, ne zonen kufitare Serbi-Kosove

 

Presheve, 19 janar -Ne diten kur presidneit rus Vladimit putin u gjend ne Beograd dhe kur dhe mesazhe per “korrgjimi” e kufijve ne Presheve konifsokeh nej asrenal i madhe armeve, shkruan gazeta serbe Večernje Novosti pa konfirmuar fare burimin e informacionit se ka dalur nga policia apo MUP-i, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jone 

Arma e fshehur e cila besohet të ketë përkiste terroristët shqiptarë dhe kjo ishte për sulme të reja, u gjet i varrosur në një bodrum në komunën e Preshevës, raporton Novosti.

 

Gazeta ne fjale ne shkrimin e saj me titull “Armët e konfiskuara pranë Preshevës:  (“Zaplenjeno oružje kod Preševa: Sumnja se da su ga albanski teroristi spremali za nove napade”) shkruan se “ka dyshime se  terroristët shqiptarë e kanë përgatitur atë për sulme të reja..”, transmeton agjencia e lajmeve Presheva jone. Ne fakt lajmin ne fjale nuk e kane konfirmuar deri ne keto memente burimet zyrtare te Beogradit.

Sipas informacioneve te para, arma u zbulua në fshatin Depce, ku gjatë rebelimit të armatosur në jug te Serbise gjendej baza te Ushtrise Çlirimtare te Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit.

Atz u gjetën dy pushkë automatike – tompson amerikane dhe sovjetike PPS-43, një kineze dhe një pushkë në familje gjysmë-automatike dhe dy granata dore të prodhimit kinez, të cilat janë dërguar në ekspertizë. Armët ishin në gjendje të mirë dhe mund të përdoret dhe yte fshehura në bodrumin e një shtëpie të braktisur.

Sipa burimeve t engjajshme, kjo shtëpi është e vendosur në afërsi të bazës ushtarake serbe te shtrie ne karadakun e Presheves  afer zone operative te Ushtrisë  serbe në këtë fushë e cila patrullon rregullisht, por dyshohet se ka pasur një qëllim që ushtarët tanë janë në shënjestër. “Ne kete zone ekziston edhe një linjë administrative pranë e cila lejon terroristët e mundshëm të transferohen në zonën e fshatit Depce dhe anasjelltas në një periudhë të shkurtër kohore” shrkua shypi serb.

Besohet se armët e zbuluara ishin pjesë e armëve të anëtarëve të UCPMB-se që u përdorën gjatë konflikteve midis viteve 1999 dhe 2001.

SHPËRNDAJE