Mediat serbe dje dhe sot kanë publikuar fotografi ku shifet kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj gjate nje përleshjes së tij me disa rus pas lufte (vitin 2000), pjsetare trupave të stacionuara në Kosovë.

Incidenti është raportuar nga AFP dhe Der Spiegel gjerman, i cili më pas njoftoi se “ish komandani i UÇK-së ihste sulmuar nga gjashte rus, me ushtarët rusë nga KFOR., ku nga dy palet kishte te lenduar, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.

Në fotot e publikuara shihet qarte gjashte ushtare rus duke e “shoqëruar” Haradinajn me duar të lidhura dhe te perrgakur

Keto fotografi nga disa ancionaliste serbe ju jane dërguar edhe presdineti dhe minsitrti serb Alekjsander Vucic dhe Ivica Dacic, duke ju bërë me dije se si “negociohet me terroristët”, shkrujane emdiat serbe,

RamuÅ¡ HaradinajAty jepet edhe versioni i kësaj ngjarje ku thuhet gabimisht se gjithçka ka ndodhur në Mushtishtë afër Suharekës. Siç dihet përplasja ka ndodhur në magjistralen Prishtinë-Pejë në afërsi të Klinës, kan raportuira mediat serbe sot ne shkrimin me titull : Shikoni se si u rrah armiku me i madh i Serbise (“Haradinaj jedva ostao ziv: Pogledajte kako je Rus prebio najvećeg srpskog krvnika“)

Dëshmitarët nga ky rast u zhdukën misteriozisht një nga një – disa, sipas disa burimeve, edhe 19, të cilat i lanë të tjerët të heqin dorë nga dëshmia e tyre kundër vijës së famshme famëkeqe.

Haradinaj u akuzua më vonë për vrasje të shumta të civilëve serbë gjatë përplasjes së KiM në Tribunalin e Hagës për krime kundër njerëzimit dhe shkelje të zakoneve të luftës, por ai u lirua dy herë.

“Njësia ruse pjesë e KFOR-it kishte ndalë një veturë me terroristë të armatosur në mesin e të cilëve ishte edhe Haradinaj. Pasi që shumë shpejtë janë mposhtur dhe çarmatosur Haradinaj i ka thënë parashutistit rus se është xhudist dhe se do të bisedonin ndryshe po të mos ishte ai armatosur..” ka shkruar mediat serbe.

Më pas aty theksohet se ushtaraku rus ka urdhëruar që t’i zgjidhen duart Haradinajt dhe ka filluar perleshjet mes Hradianjt dhe gjashte ruseve, ku Haradinaj ishte lenduar, por edhe ruset nuk kishin  mbetur keq.

Do perkutjuar se para ardhjes ne krye te qverise se Kosovës mediat ruse kishin shkrua se hareadianj eshte mik dhe agjent i NATO-s dhe SHBA-ve. «Газета.Ru»: Qeveria e re miratohet në Kosovë (“«Газета.Ru»: В Косово утвердили новый состав правительства”). “Parlamenti i Republikës së panjohur të Kosovës përsëri zgjodhi ish-komandantin e fushës Ramush Haradina si kryeministër.” ka shkruar Gazeta Ruse.

 

SHPËRNDAJE