Gjenevë, 3 dhejtor  -Vershimet e fundit ne Shqipëri po ndjeken me shqetesim te madh edhe nga mediat zvicerane dhe ato boterore. Keshte gati gjitha mediat zvicerane kane shkruar duke ju referuar ATS/SDA (MIA) sot me titull: Shqipëria nënujore! “L’Albanie sous les eaux”), transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Zvicra.

“Një burrë humbi jetën në një mot të keq që prek Shqipërinë. Mijëra shtëpi janë pa energji elektrike. Përmbytjet e mëdha për shkak të rrebesave të rrënjosura në Shqipëri kanë shkaktuar dëme të mëdha. Një punonjës i kompanisë kombëtare të energjisë elektrike gjithashtu humbi jetën..” shkruan shtypi zviceran duke ju referuar mediave maqedone (MIA) e jo Agjencise Telegrafike Shqiptare-ATSH/ATA (?!)

Njeriu u zhduk duke punuar në një shtyllë të rrymës në Roskovec (jug), tha të dielën kompania në një deklaratë. Dy persona të tjerë u plagosën në aksidente të ngjashme. Ata u transferuan në një spital të specializuar në Itali, shtoi i njëjti burim

Rreth 6400 ushtarë të policisë dhe ushtrisë janë vendosur në terren për të ndihmuar viktimat, tha kryeministri Edi Rama të shtunën duke e përshkruar situatën si “shumë kritike”.

1500 njerëz në zonat e prekura janë shpëtuar, disa mijëra shtëpi janë të privuar nga energjia elektrike, sepse shumë pole janë larë nga rrëshqitjet e tokës, sipas Shemsi Prençi, përgjegjës për mbrojtjen civile.

Më shumë se 7874 hektarë tokë bujqësore dhe 3193 shtëpi janë nën ujë dhe disa rrugë në jug të vendit mbeten të bllokuara për shkak të reshjeve dhe rrëshqitjeve të dheut.

Elementet e ushtrisë u dërguan në Darezez (70 km në jug të Tiranës) për të ndërtuar një urë të përkohshme dhe për të ndihmuar 2000 banorë të bllokuar, tha Ministria e Mbrojtjes.

Autoritetet kanë këshilluar banorët që jetojnë pranë zonave të lumenjve të largohen nga shtëpitë e tyre dhe të shmangin rrezikun, pasi disa lumenj kanë dalë nga shtretërit e tyre për shkak të reshjeve.

SHPËRNDAJE