pelgrrBern, 28 maj  -Një autobus që transportonte pelegrinë te kishës kap zjarri ne afresi te Tiranës. Autobusi i linjës Tiranë-­Delvinë me targa targë DL3225A. Autobusi me 31 pasagjerë në bord, të gjithë të gkjthe të fesë  krishterë, kane shkruar sot gazetat zvicerane, transnmeton agjencia e lajmeve “Presheva jonë” nga Zvicra

Dy gra u vranë të premten dhe njëmbëdhjetë të tjerë u plagosën kur automjeti që po udhëtonin zjarr kapur në veri të Tiranës.

Autobusi me 31 pasagjerë në bord, që të gjithë të fesë krishtere, kishte per destinacion Vlorën.  Ai mori flakë në rreth tridhjetë kilometra në veri të kryeqytetit shqiptar, policia të cilët hapur një hetim për të përcaktuar shkakun e zjarrit. Një grua e moshës 65 vjeçare humbi jetën pa mundur të dalë nga mjeti.

Pavarësisht zjarrfikës reagimit emergjent, dy pasagjerët u vranë, një brenda automjetit dhe të tjera për transferimin e tij në spital. Një deklaratë nga Kisha Ortodokse në Tiranë, këto gra bërë pelegrinazh në vendet veriore në objektet fetare dhe historike.

Sipas 20Minutes , njëmbëdhjetë gra të plagosur, nëntë prej tyre rëndë, u evakuan me helikopter në një spital në Tiranë. Shumica e  shqiptarëve janë myslimanë, ndërsa llogarinë Ortodokse për rreth 6.75% të popullatës dhe katolikët rreth 10%, transmeton agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë”

Mësohet se zjarri ka nisur në gomat e pasme të mjetit, cka ka detyruar drejtuesine tij të ndaloje dhe të zbresë pasagjerët dhe nuk ka të lënduar

Por, autobusi është shkrumbuar krejtësisht nga flakët, edhe pse në vendin e ngjarjes kanë shkuar zjarrfikësit. Shkak i zjarrit sipas të dhënave paraprake nga policia ka qenë një defekt elektrik, në qarkun e mjetit.

SHPËRNDAJE