Derisa ne Luginen e Preshevës disa lidere partiak apo analiste patronin  e APN-së e konsiderojne si favorit apo i ledhatuar i Vucicit dhe per “lidhje te mira me Beogradin dhe BIA-an”, gazetat serbe tash akuzojne ate se eshte nje “favorit i Erdoganit”, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Keshtu sot gazeta me e madhe ne Serbi “Politika” ne shkrimin e saj te titulluar “Favoritari i Erdoganit fitoi në Preshevë” (“Erdoganov miljenik pobedio u Preševu”) ka shkruar sot se Shqiprim Arifi është në rrugën e duhur për t’u kthyer në kreun e Preshevës pas zgjedhjeve të jashtëzakonshme dhe rikthimi i serbëve ne kuvendion e shqiptareve për herë të parë pas vitit 2012, me këshilltarë në këtë komunë…”

Sipas gazetes serbe  “Alternative për Ndryshim, e udhëhequr nga ky politikan i ri shqiptar i lindur në Gjermani, fitoi zgjedhjet paraprake të dielën, pasi fitoi më së shumti vota 5,504 (36.2 për qind)…”

Por, jo zyrtarisht, mësohet  se sipas disa vlerësimeve tani mund të llogarisin në 16 e 38 vendeve të këshillit, ka për qëllim të pas zgjedhjeve që do të përsëritet në gjashtë qendra votimi në total merr më shumë se 50 përqind të mbështetjes së qytetarëve. Sa e rëndësishme janë zgjedhjet që përsëriten në gjashtë vendvotime, thotë se mbi ta janë më shumë se 9,000 zgjedhës, që është gati një e katërta e elektoratit të komunës së Preshevës.

Ne kete shkrim te gazetes beogradase Arifin po ashtu e paraqaesin si njeri te afer te Erdoganit i cili dite me pare kaloi qindra kilometra per tas takuar Erdganin ne Beograd, kurse me presidentin Shqiptar Ilir Meten i cili u gjent ne Medvegje pak kilometra nga Presheva, nuk pati  kohe te takohet ?!.. “Favoritari i Erdoganit fitoi në Preshevë..” ka shkuar gazeta “Politika” te cilin shrkim mund ta lexoni neser per gjeresisht.

SHPËRNDAJE