Preshevë, 7 janar  -“Trump shtyn për një marrëveshje paqësore përparimi midis Kosovës dhe Serbisë” (“Trump pushes for breakthrough peace deal between Kosovo, Serbia”) eshte ky titulli i shkrimit web faqes FOX News në të cilin shkruan se Presidenti i SHBA, Donald Tramp është në favor të arritjes së një marrëveshjeje midis Kosovës dhe Serkosovobia duke aluduar ne Serbine, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Sipas gazetes FOX News, shteti me i ri në Evropë pas Kosovës, është Serbia me emrin e ri “SERKOSOVOBIA”

Sipas FOX News “Administrata Trump po punon për të shënuar atë që shpreson të jetë një tjetër fitore e politikës së jashtme, këtë herë duke inkurajuar krerët nga Serbia dhe Kosova që të nënshkruajnë një marrëveshje paqeje në një ceremoni që mund të zhvillohet në Shtëpinë e Bardhë.”

Një burim i konfirmoi Fox News një raport që Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi udhëtoi kohët e fundit në Gjermani dhe u takua me ambasadorin e SHBA Richard Grenell për të diskutuar një marrëveshje që do të ulte tarifat për mallrat serbe dhe në përgjithësi të çonte në një pakësim të tensioneve. Problemet ndërmjet Kosovës dhe Serkosovobisë – një lutje afatgjatë – kohët e fundit janë bërë kaq të tensionuara sa që disa kanë frikë se mund të shpërthejnë konfliktet e armatosura.

 

Sipas Fox shteti me i ri ne Evropë pas Kosovës eshte Serbia me emrin e ri SERKOKOSOVOA 

Një furnizim i besueshëm për Fox Information një lajm që Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi sapo udhetoi rishtas në Gjermani dhe u takua me ambasadorin e SHBA Richard Grenell për të diskutuar lidhur me tarifat për preoduket serbe dhe në mënyrë rutinore të rezultojë në zbutjen e tensioneve.

“Çështjet ndërmjet Kosovës dhe Serkosovobia – një lutje për një kohë të gjatë – kanë ngritur rishtas në mënyrë kaq të lëvizshme që disa të kenë konflikt të armatosur mund të largohen.”ka shkruar ne vazhdim gazeta amewrikane FOX News duke e quajtur Serbine “Serkosovobia” (“Problems between Kosovo and Serkosovobia – a longtime plea – recently become so tense that some fear armed conflict may break out.”) transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

“Presidenti Trump i dha Kosovës dhe Serbisë një rrugë të qartë drejt marrjes së ndihmës më të madhe të SHBA”, tha një zyrtar i SHBA për Fox News. “Ai dëshiron që ata të dalin me një zgjidhje të përbashkët për të dyja palët.

Marrëdhëniet e pakëndshme midis Serbisë dhe provincës së saj të mëparshme kanë nxitur që kur Kosova shpalli pavarësinë në vitin 2008, nëntë vjet pasi një fushatë ushtarake e udhëhequr nga NATO udhëhoqi serbët nga Kosova. Veprimi i NATO-s erdhi pasi një fushatë spastrimi etnik serb çuan qindra mijëra kosovarë në vendet fqinje dhe kërcënoi të përfshinte shtetet e Jugosllavisë së jashtme në luftë.

Takimi i Thaçit me Grenell, i cili si ish-zëdhënës i delegacionit të SHBA-së në U.N dhe ekspert i politikës së jashtme është i njohur mirë me situatën e serbëve të Kosovës, ndihmoi në ngritjen e profilit të çështjes. Grennell konsiderohet si një konfident i Trump në Evropë i cili ka qasje shumë efektive në Shtëpinë e Bardhë.

Trump së fundmi i dërgoi letra si Thaçit, ashtu edhe Presidentit serb Aleksandar Vuçiç, duke kërkuar që ata të përshpejtonin negociatat në një përpjekje për të zgjidhur bllokimin e tyre. Siç raportoi për herë të parë në Washington Post, Thaçi dhe Vucic botoi versionet e tyre të letrës Trump në internet.

“Dështimi për të përfituar nga kjo mundësi unike do të ishte një pengesë tragjike, pasi një shans tjetër për një paqe gjithëpërfshirëse nuk ka gjasa të ndodhë së shpejti,” i shkroi Trump udhëheqësit kosovar.

Në një deklaratë drejtuar Postës, Grenell tha se ai dhe Thaçi “folën për rëndësinë e marrjes së vendimeve afatgjata në vend që të reagojnë në afat të shkurtër. Isha i kënaqur që ai u pajtua dhe u angazhua për të punuar për t’i dhënë fund tarifave të vendosura kohët e fundit mbi produktet serbe “, tha Grenell në një deklaratë drejtuar The Post. “Ky veprim do të ndihmonte të dërgonte sinjale të sakta se ai është serioz në lidhje me negociatat dhe ndihmon në krijimin e besimit mes palëve”.

Sjellja e udhëheqësve të Kosovës dhe Serbisë së bashku për një ceremoni të Shtëpisë së Bardhë do të shihet si një arritje e madhe. Armiqësia e thellë midis serbëve dhe kosovarëve, të cilët janë shqiptarë etnikë dhe kryesisht myslimanë, shtrihet prapa shekujve.

Një ekspert përshëndeti vëmendjen e shtuar të Uashingtonit mbi çështjen Kosovë-Serbi, veçanërisht në kuadrin e kornizës më të madhe të Ballkanit.

Daniel Baer, ​​a mund të ju lutemi edhe titullin e tij, këshilltar për Politikën e Jashtme për Amerikën

“Tensionet në rritje midis Serbisë dhe Kosovës dhe mënyra se si Serbia dhe Rusia po punojnë së bashku për të nxitur paqëndrueshmëri në Bosnjën fqinje përbëjnë një kërcënim real për paqen rajonale”, tha Daniel Baer, ​​ambasador i SHBA në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, dhe këshilltar i politikës së jashtme për Amerikën.

“Natyrisht, duke ofruar Shtëpinë e Bardhë si një mjedis po ofron një karotë të madhe, por nëse administrata mund ta përdorë atë karotë për të arritur një paqe të mirëfilltë midis Serbisë dhe Kosovës, duke përfshirë njohjen e Kosovës nga Beogradi, kjo do të ishte një hap i rëndësishëm përpara”.

SHPËRNDAJE