Presheve, 13 korrik  -Temperaturat e larta ketyre diteve ne ballkan prej 40 e 42 gr.cel ka pershfishire edhe Luginen e Presheves. Ishte me e goditur Lugina sepse ksaj krahine i mungojne lumenjte dhe infrastruktura ku diteve te fundit ka shkaktuar infeksione, gripe e semundje te ndryshme.

 

Presheva ne ethe, po vjell, kesaj radhe jo nga politika as nga Ardita por nga vapa e madhe

Kjo vape me se shumti ka goditur pleqte, femijet, grate shtatzena por dhe gati gjitha moshat, cka dielli i forte nuk po zgjedh njerezit nga mosha. Prandaj keshillat e mjekeve jane keto: T’mos dilet pa nevoje ne qytet, sidomos pleqte dhe femijet dhe nese dalin te shoqerohen dhe mundesisht me vete te marrin nje shishe uje plastike, te pihet ne dite se paku 2 litra uje.

 

Kujdes nga ushqimi, sidomos nga mishi, bostani, akulloret por dhe thuajse gjitha artikujt, prudukte te qumshtit, sidomos neper restauranate private,dyqanet apo “pilarnicat” te cilat shesin mallera te skanduara,e te pa kontrolluara etj…Dhe kjo ka bere qe shume qytetare te jene viktime e infesksoneve, helmohen nga mikrobet apo goditen nga ndonje grip..te cilet raste shpesh perfundojne ne spital. Diten kur vizituam ambulancen e Presheves rradhet ishin te gjata, sikur te dukej se gjysma e Presheves eshte e smeure. Mjekt na thane se vizitore me te shpesht ketyre diteve te veres jane kryesish femije dhe pleqe por edhe persona te moshave tjera. Ata ankohen per kollitje , jashtqitje ethe gjate nates, vjellje, dhembje barkut etj…Sipas mjekeve vetem gjate ketij muaji mbi 500 pacient ju jane neshtruar mjekimit nga keto semundje, infektime si pasoje e temperaurave te larta..

Mjeket ne Presheves permes agjencise se lajmeve Presheva Jone kane sygjeruar qyetareve qe te kene kujdes se cka po shtine ne goje ketyre diteve vape e temperatura tejet te larta..

 

 

SHPËRNDAJE