“Dole: Trupi i masakruar i Artan Sekiraqës merr katër muaj që të riatdhesohet në Kosovë” (“Dole: le corps décapité d’Artan Sekiraqa a mis quatre mois pour être rapatrié au Kosovo”) eshte ky titulli i gazetave franceze qe shkrujan  per nje krim q eka ndodjhur ne DFole te Frances, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Trupi i Artan Sekiraqës, i vrarë nga gruaja e tij me një sëpatë shtatorin e kaluar, sapo i është dorëzuar familjes së tij. Deri më 29 janar, trpi i tij mbajt në morgun e Spitalit Universitar të Besançonit.

“Ne e mori atë dy javë më parë një kërkesë për ndihmë të ndërsjellë ndërkombëtare për riatdhesimin e trupit,” ka thënë Etienne Manteaux, prokurori i Besançon.

Nëse Ambasada e Kosovës në Paris kam pasur probleme thjesht logjistike, familja e viktimës, parashtron e shef si çështje politike, kane shkruar mediat franceze, citon agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Gruaja

Trupi i Artan Sekiraqës u zbulua më 29 shtator në një banesë në qendër të Dole. Kur u thirr nga pronari i banesës, policia zbuloi kufomën e një kosovari prej 33 vjetësh, ishte padyshim i vdekur për disa ditë. Është gjithashtu erë që alarmoi lagjen, e cila vendosi të japë alarmin më 29 shtator. Viktima u gjet i vdekur, i shtrirë në apartamentin e katit të tretë në rrugën 39A Grande. Ishte goditur në qafë, i masakruar me sopatë. Gruaja e viktimës, Suzana, u zhduk me dy fëmijët e saj të moshës 4 dhe 10 vjeç.

Rreth 10 ditë më vonë, rreth 9 tetorit, policia e Kosovës e pyeti gruan e re si pjesë e një urdhër-arresti ndërkombëtar të lëshuar nga Franca. “Ajo shpejt e pranoi se ajo ishte autore e krimit”, tha prokurori i Besançon.

SHPËRNDAJE