Numri 10 “blaugrana” lë pas emra të tjerë të mëdhenj si rivalin e tij të përjetshëm, Ronaldo, Zidane apo Ronaldihno.
Në këtë listë në 10-shen e parë janë 6 lojtarë që kanë luajtur me Barcelonën: Ronaldo Nazario (4), Ronaldinho Gaucho (5), Thierry Henry (6), Xavi Hernandez (7) dhe Andres Iniesta (8).
Këtyre u shtohen lojtarë të tjerë që e kanë veshur fanellën e Barcelonës gjatë karrierës së tyre: Rivaldo (11), Luis Figo (16), Sergio Busquets (20) dhe Romario (23).
Messi ka shënuar 603 gola në 687 ndeshje me Barcelonën.
Renditja
Lionel Messi
Cristiano Ronaldo
Zinedine Zidane
Ronaldo Nazario Da Lima
Ronaldinho Gaucho
Thierry Henry
Xavi Hernandez
Andres Iniesta
Paolo Maldini
Roberto Baggio
Rivaldo
Fabio Cannavaro
Ryan Giggs
Kaka
Wayne Rooney
Louis Figo
Gabriel Batistuta
Eric Cantona
Luca Modric
Serio Busquets
Raul Gonzalez
Paul Scholes
Romario
Sergio Ramos
Gianluigi Buffon

SHPËRNDAJE