Davos, 24 janar -Ne mesin e tre mije pjesëmarresve  ne Furmin Boteror ne Davos po marrin pjese edhe perfaqesues te vendeve nga ballkani. Ne Davos po qendron edhe presidenti i Kosoves Hashim Thaci, kryemonsitrit shgiptar Edi Rama. Ne hyrje te ketij samiti nderkombëtar paralel me flamujt tjere botror po mirpret mysafiret edhe dy flamuj te  shteteve shqiptere ne ballkan ai i Shqiperise dhe Kosovës,  njofton  agjencia e  lajmeve “Presheva jonë” drejpërsedrejti nda Davodi e cila sjell edhe disa fotografi te bukur te flamujve tane dhe  qytetit te  bukur pitoresk Davos te mbuluar me borë.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do perkujtuar se në Davos të Zvicrës ka takuar komisionerin e BE-së për Zgjerim, Johannes Hahn.

Nese shikojme listen e pjesemaresve ne kete forum boteror aty ka emra te shume personliteteve te njohjura botere, burrshtetas te vendev boeror si dhe drejtues te larte te organizatave nderkombëatre si shfi i OKB-së Antonio Guterres, Jens Stoltenberg (NATO), Al Gore, Angela Merkel, Sebatstian Kurz,  Ueli Maurer, Ignazio Cassis, ish-skeretari amerikan John Kerry, Bill Gates etj.. njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jone” nga Davolsi i Zvicrës.

Mesohet se referues tjerë, përveç Thaçit, Ramës dhe Vucic do të jenë edhe kryeministri bullgar, Boyko Borissov, komisionari i BE-së për Fqinjësi dhe Zgjerim, Johannes Hahn, kryeministri kroat, Andrej Plenkovic, kryeministri shqiptar, Edi Rama, ai i Maqedonisë, Zoran Zaev, kryeministri malazez, Dushko Markoviç, përfaqësuesit e OKB-së dhe Presidenti i Forumit Ekonomik Botëror, Børge Brende.

Ardian Arfii i ka deklaruar agjencise se lajmeve “Presheva Jone” se “presidenti Thaçi  do jetë pjesë e panelit me temën: Përshpejtimi i Zhvillimit Afatgjatë të Ballkanit Perëndimor. Njeherit ai ne Davos po zhvillon nje aktivitet te dendur politik e diplomstik me homolog dhe perafqesues te ndryshem te vendeve boterore..”

SHPËRNDAJE