macdddddSulmet e se enjtes ne Mynih kane prekur edhe shqiptaret nga Lugina e Presheves.  Agjencia  e lajmeve “Presheva jone” ka mesuar se ne mesin e nente viktimave kater jane shiptare nga Kosova, Shqiperia dhe Presheva. Mesohet se vitkima nga Presheva eshte nje 14 vjecar, djal “hasret’ ne familje. Po ashtu nje djal tjeter nga Konculi /BU/ Benet Adili.  ka marrur lendime, por jeta e tij eshte jashte rrezikut.

Gjashte persona  nga Lugina e Presheves  jane te zhdukur qe nga dita e sulmeve ne Mynin. Ata per dy dite ihsin te strehuar nga podrume afer MaCdonaldit.

Nga sulmet ne Mynih, 6 persona nga Lugina e Presheves gra e femije ende te mbyllur ne podrumet

Germany Munich Shooting

Sulmet e djeshme ne Mynih kane prekur edhe shqiptaret nga Lugina e Presheves te cilet ende gjenden te strehuar nga podrume afer MaCdonaldit.  Korrespeondenti i agjencise se lajmeve “Presheva jone” ne Gjermani ka mesuar se gjashte persona  nga Lugina e Presheves  jane te zhdukur qe nga dita e sulmeve ne Mynin. Ata jane kryesisht  grae femije. Kater prej tyre jane idetifikuar dy gra me dy femijet e tyre nga fshati Geraj te Presheves, ndersa  nje person /nga Bujanoca/  me nipin e tij ende nuk jane idetifikuar por njihen ende si te zhdukur. Nga gjashte persona te ngonjuar, strehuar ne podrume nje nene me te birin e saj jane liruar ne percjellje te policise, te cielt me pas jane urdheruar t mos dalin nga banesat e tyre e rrethuar nga policia gjemrane.

Screen grab shows special forces police officers standing guard following shooting rampage at shopping mall in MunichE ema me te birin nga Geraj  /Presheva/ kane rrefyer per agjencine e lajmeve “Presheva jone’ se në çastin e sulmeve  kane qenë bashkë me te birin e tyre pak minuta para sulmit kihsin përballë vrasësit – në një distancë jo më të largët se 15 metra.

Ajo  tregon se ishte me te brin dhe turmen e qytetarëve të tjerë ka qenë duke pritur në semafor, për të kaluar në anën tjetër të rrugës, kur kishte parë njerëz duke kërcyer nga dritaret e McDonalds-it.

Ndryshe, mediat boterore duke folur per sulmin dhe viktimat e fundit ne Mynyh te Gjermanise ne mesin e nëntë viktimave jane edhe tre qytetare nga Kosova, njfton agjencia e lajemeve “Presheva jone” /Trois citoyens du Kosovo se trouvent parmi les victimes de la fusillade à Munich. Notre consulat à Munich a établi avec la police allemande et les familles que trois jeunes Albanais (du Kosovo) ont perdu la vie lors de l’attaque/

Siç mesohet, sulmuesi 18 vjeçar, mbrëmë rreth orës 20.30 ishte takuar me një ekip policor. Kur policia i janë drejtuar atij, ai ka nxjerrë revolen dhe ka shtënë në vetën e tij. Më herët, policia njoftoi se sulmuesi është vrarë dhe se trupi i tij është gjendur rreth një kilometër nga qendra tregtare “Olympia”.

minhh11qSipas gazetes zvicerane 20 minuten Armela Segashi është njëra nga viktimat, që u bë e njohur përmes postimit të vëllait Arbnor Segashi. Ajo kishte vetëm 14 vjeç. Ndërsa viktima tjetër shqiptare është Dijamant Zabergja, që u bë publike nga babai Naim, gjithashtu në Facebook, shkruan focus.de..

Tetë nga nëntë viktimat e Munihut ishin të moshës rinore, 14-21 vjeç, vetëm njëra ishte grua e moshës 45 vjeçare, informon botasot.info, lajmin e mediave gjermane. Ndersa “Basler Zeitung”, ka shkruar në titullin e saj kryesor se “mes viktimave të Munihut jane edhe  disa shqiptarë

SHPËRNDAJE