prtsPR

 

Qeveri, ku ke hy, dil mos te vjen marre,  krejt Kosovën Lindore, ktu e ki!

Preshevë, 13 maj -“Injorenca  e qeverise se Kosovës ndaj shqiptareve te Kosoves Lindore (aktualisht ne Serbi) bashke me msoperfilljen e kreut te shtetit,  lojen me diplomat dhe librat shqip nga  qeveria e Kosoves apo hezitmimi per ta vizituar Preshevën ka injoruar dhe revoltuar shume shqiptaret e Medvegjes, Bujanocit dhe Preshevës, per cka kane vendosur t’i bashkohen opozitës shqiptare ne Kosovë ne protestën e ensrem gjithpopullore  me 14 maj  ne Prishtinë kunder qeverise kriminale dhe mafioze, kane thënë  sot për agjencine e lajmeve “Presheva jonë” organzatret e grupeve te pretsuesve nga Lugina. Nga  Presheva ne balle te prtestuesve keimi edhe kmndterain tone te njohir shqiptar Gold AG.

 

proetstsss111

Këngëtari Gold AG iu ka bashkëuar Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, për pjemsëmarrje në protestën e 14 maji të organizuar nga AAK dhe Nisma. Presheva ka ndoshta me shume dhe nje aresye pre te perkrah protesten e opozites me 14 maj se keta burra luftuan ne Karadak e Luginën pas lufte sne Kosovë, shkruan agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë”

 

gold3Sipas  organizatoreve nga Presheva, mbi 1000 protestues  do jene ne kryqytetin kosovar ne Prishtine per t u solidarizuar, me flamuj me pankarte me moton “Vëllezer jemi me ju, sikur ne lfte kunder serbise dhe tassh ne luftene shperrjne e qeverise se korriptuar dhe banditesh”, “Qeveri, ku ke hy, dil mos te vjen marre,  krejt Kosovën Lindore, ktu e ki!”

 

Nisja e portesuesve neser bëhet ne oret e hershme nga gjitha qendrat e Lugines se Preshevës kush me autobus e kush me kombi apo me vetura private. Nje nume ri madhe prej protesuesve tashme gjenden ne Gjilan dhe Prishtine kryesiht puntore dhe stundente. Ketyre protestuesbe do t’i bashkohen edhe qindra preshevar ne fakt “kosovare” të perkohshëm nga Prishtina e Fushe-Kosova për të protestuar kunder qeverise se korruptuar e  cila pervec premtimeve asgjë nuk ka bere per Preshevën dhe shqiptaret e Luginës, nese kemi parasysh negcjen e ceshtjes se diplomave, kartonin e gjelbert e mos të flasim për kontribute tjera financiare.  Do perkujtuar se Qeveria e Kosoves ende nuk ka derdhur mjetet e premtuar 45 mije euro për Luginën, perderisa Serbia për serbet e Kosoves deri tash ka derdhur mbi 450 milion euro?!

 

SHPËRNDAJE