APTOPIX Mideast Iraq BombingBAGDAD – Dy shpërthime u dëgjuan këtë mëngjes në Bagdad vranë të paktën 83 dhe u plagosën 176 persona, raporton AP, transmeton “Presheva Jonë”

Agjencia tha se përmes komunikimit në internet Shteti Islamik mori përgjegjësinë për shpërthimin e parë, i cili vrau 78 dhe plagosi 160 persona, të shkaktuara nga të shpërthenin një bombë makinë në fshatin Karada.

Mediat, kane shkruar se ajo është një pjesë pak më të pasur të qytetit, ku ai jeton klasës së shumti sipërme mesme Shiitët dhe të krishterët. Një tjetër shpërthim i bëri jehonë në Shaab fshatit në Bagdad veriore. Të dyja shpërthimet kanë ndodhur në zonat tregtare, dhe në shumë dyqane të zjarrit.

AP ka thënë se në një sulm me bombë vrau pesë dhe u plagosën 16 persona.

SHPËRNDAJE