Prishtinë, 25 shtator  –Ish-Shefja e Ekipit të Kosovës në dialog me Serbinë, Edita Tahiri, per agjencine e ljmeve “Presheva Jonë” ka thënë se Veriu dhe Lugina e Preshevës s’mund të shkëmbehen. Ka argumentuar se këto dy pjesë janë toka shqiptare.

Edita Tahiri ish-ministrja për dialog dhe kryenegociatore (ADK) e dialogut Kosove -Serbi ne Bruksel ne nje bisede per agjencine e lajmeve “Presheva Jonë” ka dalë me deklaratë me të cilën kundërshton fuqishëm idetë e rrezikshme për ndryshimin e kufijve, sipas te ciles “ideja e Thacit per “korrigjimin” e kufijve, ide serbe!, pas te cileve qendron Rusia dhe projekti i Serbise se Madhe”

Presheva i tha qarte Thacit: Bashkim po me Kosovën, por jo ne dem te Kosovës

Prandaj zonja Tahiri ka kerkuar qe Kuvendi i Kosovës  sa më shpejt të miratoj rezolutën kundër ndryshimit të kufijve si vijë e kuqe në Dialogun e Brukselit midis Republikës së Kosovës dhe të Serbisë, të lehtësuar nga Bashkimi Evropian dhe të mbështetur nga SHBA-të.

“Idete hegjomeniste te amrikut tone shekullore Serbise ka qene riokupimi i Kosovës, fillimisht duke cioptuar vedin tone me  synimi i tyre eshte Trepca, Veriu dhe Ujmani. Serbia harroi kishat serbe, bile harroi edhe serbet ne viset tjera ne Kosovë e  tash asaj i intereson vetem rajonet e pasura siq i permenda me larte…T ju the nje gje, se agjenda gjopolitike ruse aktive ne ballkan sidomos ne Serbi ehstez aktive si kurrenjehre me pare,  e cilas perforcohet me bazen ruse ne Nish, madje Serbia nuk ka ndertuar rastësisht bazen e vete ushtarake ne Bujanoc. Dmthe Serbia dhe Rusia forcohe tushtarakisht mua aty ku Amerika para ca vitesh i kishte thene Milsohvciit deh Serbise se ku jane vijat e kuqe..” ka thene per agjencine e lajmeve “Presheva Jonë” eksperete per ceshtje ballkanike znj. Edita Tahiri Ish-ministrja për dialog dhe kryenegociatore.

 

 

Edita Tahiri: Veriu dhe Lugina toka shqiptare, s’mund të shkëmbehen

Ne vazhdim znj. Tahiri ka thenë se “prekja e kufijve te Kosovës con ne lufte. Mua me vjen mire qe idene Vucicit e cila po atikulohet zeshem permes Thacit,  po e kundershtojne pos ekspreteve dhe diplomateve amerikan edhe ajo gjermane dhe pjeses dermuese te vendeve te BE-së sidomos shqiptaret e Kosoves dhe ata te Presheves. Këta te fundit, nga Lugina kur ishin ne Prishtine i tha ne Thacit qarte se jemi pe ribashkim me Kosovën por jo ne dem te Kosovës. Me kete kuptohet se Presheva eshte ne gjendje te sakrtifikohet për ruajtjen e integritetit territorila te shteti tone. Dhe krejt normale cka eshte per t’u pershdntur qendimi dinjitzon i preshevarteve,  qe nese Kosova humb veriun  e tokave tjera, nuk ja vlene ky shkembim as i ashtuqujatur korrigjim qe ndryshe quhet ripokupim i Kosovës. Sespe edhe lugian e Prehsves edhe veriu jane topka shqiptare dhe këtu skam pazare me tokat tona.  Dhe logjikisht, tash shtrohet pèyetja per cfare “korrgjimi” ketu kerkon  Serbia apo Thaci, a nuk ju mjftojne trukurrja e tokave shqiptareve nga Nishin e teposhte deri sot ne Medvegje, ku kane mbetur nje grush njerezish?!..”

 

 

SHPËRNDAJE