Résultat de recherche d'images pour "dacic bushati"Beograd, 27 shkurt -Shefi i diplomacise sderbe Ivica Dacici sot ne Beograd ka takuar homolgn e tij shqiptar shqiptare Ditmir Bushati. Ministri Bushati gjendet ne Beograd per marur  pjesë në takimin e tretë të këtij turi ndër ministror, nen patronzahin e OSBE-së, njfotn agjencia e lajemeve “Presheva Jonë”

 

Shefi i diplomacise shqiptare Bushati ne Boegrad me homologun e tij serb Dacic bisedojne edhe për Luginën e Preshevës

Takimi ka qënë mes Ministrave të Jashtëm të Shqipërisë, Italisë dhe Serbisë. Takimi u mbajt në Beograd, nën kujdesin e Zv/kryeministrit dhe Ministrit të Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç. Krerët e diplomacisë së Italisë, Shqipërisë dhe Serbisë diskutuan lidhjen e mëtejshme të të tre vendeve.

Gjatë diskutimeve në takim, Ministrat morën në shqyrtim arritjet e kësaj nisme. Si dhe bashkëbiseduan mbi drejtimet e ardhshme të punës në kontekstin e dinamikës së evropianizimit të rajonit.

Diskutimet u përqendruan në qasjen e përbashkët të vendeve të rajonit. Duke u bazuar mbi avokatinë e Italisë për një rigjallërim të politikës së zgjerimit të BE-së. Si dhe atë të Ballkanin Perëndimor dhe Strategjinë e publikuar së fundmi nga Komisioni Evropian. Si një dokument që e vë theksin në jetësimin e ëndrrës integruese të rajonit.

Agjencika e lajemeve “Presdheva Jonë” ka mesuar se gjate takimit mes Dacic dhe Bushati kane biseduar edhe per Lujginen e Preshevës. Ministri Bushati nënvizoi interesin e posaçëm të qeverisë për shqiptarët e Luginës së Preshevës, duke kërkuar më shumë kujdes e vëmendje dhe përfshirje më të madhe në jetën socio-ekonomike të Serbisë, si dhe garantimin e të drejtave tërësore.

Në kuadrin dypalësh, Ministri Bushati evidentoi pasurimin me zhvillime të reja të marrëdhënieve shqiptaro-serbe, për të zgjeruar bashkëpunimin dypalësh dhe rajonal përmes sinergjive për evropianizimin e mëtejshëm rajonit.

Ditmir Bushati, Angelino Alfano, dhe Ivica Daçiç njoftoi në një konferencë të përbashkët shtypi pas një takimi trepalësh në Villa “Mir” në të ardhmen do të organizohen takime që do të përfshinin sektorin jo-qeveritar dhe sipërmarrësit, por edhe për të marrë “hapa konkretë” për shkëmbimin e studentëve .

Ministri shqiptar Bushati Daçiç falënderoi për pritjen dhe organizimit takimin trepalësh, dhe Alfano për mbështetjen e dhënë nga Italia për në Shqipëri dhe Serbi me to ka një partneritet strategjik.

“Është në interesin tonë për të zgjeruar gamën e çështjeve të bashkëpunimit trepalësh. Ata folën për integrimin evropian dhe strategjinë e BE-së për Ballkanin Perëndimor. Tani është në dorën tonë për të bërë”, tha ne fillim te ketij takimi z.Bushati.

“Axhenda trilaterale ka kontribuar në konsolidimin e bashkëpunimit politik mes vendeve tona. si dhe ka ndihmuar në ndërtimin e një imazhi të ri që bazohet në bashkëpunimin rajonal dhe vënien në jetë të politikave dhe projekteve të BE-së në Ballkan me mbështetjen e drejtpërdrejtë të Italisë dhe BE-së.” eshte shprehur sot en Beograd ministri shqiptar Bushati

Ai shtoi se u bisedua për progresin e rajonit në kuadër të Procesit të Berlinit, diskutuan zhvillimet në BE në vitin 2018 dhe samiti i ardhshëm në Londër dhe ranë dakord mbi disa propozime për bashkëpunim me shoqërinë civile.

 

 

 

Bushati tha se vendet e Ballkanit Perëndimor “bërë shumë” për “arkitekturën e sigurisë evropiane” dhe se mënyra në të cilën Serbia dhe Shqipëria kanë treguar në krizë migranstkoj tregon vlerat evropiane të këtyre dy vendeve.

Ministri i jashtëm serb Daçiç tha se partneriteti strategjik me Italinë shumë të rëndësishëm për Serbinë dhe Shqipërinë, duke shtuar se Italia është një nga avokatët më të mëdha të zgjerimit të BE-së.

Daçiç tha se “sot ishte një shumë e ideve konkrete” dhe u pajtuan që në të ardhmen të organizojnë takime që do të përfshinin sektorin jo-qeveritar dhe biznesmenë, si dhe të marrin hapa konkrete për të shkëmbyer studentë.

Takimi i tretë trilateral i krerëve të diplomacisë së Shqipërisë, Italisë dhe Serbisë u mbajt sot në vilën “Mir” në Beograd.

Takimi i parë trepalësh të ministrave të jashtëm të Shqipërisë, Italisë dhe Serbisë u mbajt në janar të vitit 2015 në Romë, kur ata u takuan Bushati, Daçiç dhe ish ministri italian Paolo Gentiloni. Ata u takuan përsëri vitin e ardhshëm në Tiranë.

SHPËRNDAJE