Bernë, 19 prill  -Duket se dimri me bora sivjet ne Zvicer i kan rene pishman,it jane  kthyer ne serish në male, rruget e fshatrave dhe qyteteve te ketij vendi. Plakat në Zvicër shkunden edhe ne prill, ka shkruar agencia  e lajmeve “Presheva jonë” nga Zvicra e cila sjell disa foto te marrura sot nga disa mjedise helvetike.

Bora ka pushtuar totalisht Saint Martin, nestled në fund e largët të luginës Calfeisen (SG). Për shkak të rrezikut të ortek, dy restaurateurs janë të mbërthyer në fshat për disa ditësh

 

Zvicra mes Zjarreve dhe borës..Hapen pistat e skijimeve ?!
Ndërsa bora mbulon përsëri një pjesë të Zvicrës gjermano-folëse, Ticino po përballet me deri vigjilent ndaj zjarreve në pyje për shkak të thatësirës.

Në Ticino, rreziku i zjarreve në pyje ka arritur maksimumin shkallën martën. Ajo është e vetmja kantoni në këtë situatë, me disa lugina jugore të Graubünden. Pas një thatësire të gjatë, erërat e forta veriore ende të rrisë rrezikun, siç tregohet nga djegia e një zonë të vogël pyjore mësipërme Gordola vonë pasdite.

Nga mbrëmje të martën herët, tre helikopterë, duke përfshirë një ushtri Super Puma, u zotua për të luftuar flakët në pyll në fund veriore të liqenit të Maggiore. Gjatë fundjavës, dy incidente kishte ndodhur tashmë në të njëjtin liqen, në rajonin e Gambarogno pak më tej në jug, dhe në Luginën Cannobia, Itali.

Rreziku është theksuar më tej nga një stuhi që shpërtheu nga veriu në kantonin, tha ATS zëdhënësi MeteoSwiss. Foehn në veri është shumë e thatë dhe kjo merr, lartësi të thjeshtë dhe mesatare, me gusts në mes të 90 dhe 110 km / h.

Shi dhe borë në veri

Në veri të Alpeve në të kundërt, reshjeve gjatë 48 orëve të fundit kanë ndihmuar për të lehtësuar situatën. Në Alpet qendrore dhe lindore, deri në 20 litra në metër katror ranë në shpatet veriore gjatë kësaj kohe, tha një zëdhënës i MeteoSwiss.

Masat ajrore të ftohta kanë ulur edhe limitin Dëbora: ndërsa ai ende ishte e vendosur në 1.500 metra të hënën ajo zbriti e martë deri në vende të thjeshtë. Snow ka rënë kështu në rajonin e Liqenit Constance në Zvicër lindore, veriore dhe Grisons Valais.

Nata e marta deri të mërkurën ishte akullt në Zvicër, sidomos në perëndimore dhe qendrore Plateau Valais. Asgjë të jashtëzakonshme në këtë periudhë të vitit, edhe në qoftë se termometri ka rënë me -2.7 dhe -4.2 në Bernë të Visp (VS).

Qielli i qartë mbi pjesë të vendit favorizuar ngrirjes, tha ATS Daniel Maurer, MeteoSwiss. Një përjashtim, Liqeni i Gjenevës, ku era vazhdoi të hidhte në erë, duke e mbajtur temperaturën në pozitive. Në Ticino, si dhe, ajo ishte 6 gradë gjatë natës në Lokarno dhe Lugano.

Në një pjesë të madhe të Plateau megjithatë, zhiva fluturoi midis -1 dhe -4. Vlerat e tilla nuk janë të rralla në prill, vë në dukje specialist, ato ndodhin çdo dy ose tre vjet.

Përveç kësaj, ajo do të jetë edhe më ftohtë në netët e ardhshme që shtrihen përpara të qartë dhe pa erë, veçanërisht që nga e enjtja deri të premten, thotë Maurer.

Kthimi i dimrit

Në katin e poshtëm Santis (AR / AI / SP), 23 centimetra e dëborës të freskëta ra. Në Zvicër qendrore, në hyrje të Muotathal (SZ), shtresa thekon arritur 24 centimetra. A St-Antönien (GR), 17 cm janë matur.

Aksidentet në A1

Ky hov të dëborës të ftohtë dhe të shkaktuara gjatë natës disa crashes, duke përfshirë mëngjesin e martë në A1 në Mörschwil (SG), për shkak të rrugëve të rrëshqitshme. Dhjetë Vehicles – tetë makina dhe dy furgonë ofrimit të – ishin të përfshirë, por askush nuk u plagos. Disa automjete janë të pajisura me goma të verës, ka thënë një zëdhënës i policisë kantonale St. Gallen.

SHPËRNDAJE