depppPresheve, 24 qershor -Një delegacion i deputeteve a Lëvizjea e Vetvendosje me në krye nënkryetaren Fatmire Çollaku, kanë vizituar të martën qe kaloi Luginen e Preshevë. Duket se deputete e VV ne Presheve e ngrehen  kemben zhag…themi keshtu se pas 48 oreve sot sot serish do kemi mysafre nga Prishtina por tjera fytyra dhe do te kahen po ashtu me tjere fytyra ti lidereve.,njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jone”

Deputete tjere nga Kosova serish ne Presheve, si duket me shume per inat dhe me hanger qebap 48 ore pas vizites se nje grupi te deputeteve ne Presheve. Askush nuk din qellimin e ketyre vizitave te deputeteve  kosovare. Nje dihet se ata vijne pak per per inta te tjereve e pak me dal me shetit n kajde te ekskursionit dhe me hanger naj kebab t’Presheves.

Agjencia e lajmeve “Presheva Jone” ka mesuar se Grupi i Grave Deputete sot serish  do të vizitojnë Luginën e Preshevës. Punë grash, pak nga xhelozija e pak nga qejfi me thirr mediat, me u “slikat” pak dhe me dal televizi…

Bëhet e ditur se nga kjo vizitë do të realizohen takime me udhëheqës komunalë te pushtetit lokal si dhe te Këshilli Nacional Shqiptar.

Gjatë kësaj vizite do të ketë takime jo vetem me pushtetar lokal, por edhe ish pustetar kryetarin e PD-së, Bujanoc, Nagip Arifi, kryetarin e PDSH-së Preshevë, Ragmi Mustafa etj

Dallimi mes vizitave te deputeteteve kosovare dhe atyre serbe, qendron aty se keta te fundit sa here vizitojne Presheven, apo veriun e Kosoves,  shkojne me projekte apo bejne promovinen e ndonje objekti shkollor apo kulturor. Kurse, keta tane shkojne e vijne si karapidake me duar n’xhepa?! te cilet dikur nuk vinin ne Lugine me aresyetime se “jemi te rrezikuar dhe se po hyme ne Serbi na arreston policia serbe..” Sidoqofte eshte mire me hec n’Ramazat me ba izaret e me hanger per iftar naj pitalk apo naj kebap pak ma vone mas taravijave…

Vrete Lugina  e Preshevës  ka kërkuuar vizita te tilla nga prisjtina asma te kreut te shtetit te Kosovës, siqw po shkojne kreu i shteti serb ne Veri te Kosovës e jo deputete te cilat ne Presheve nuk vijn ne bashkë si ka hije por grupe grupe te cilat vizita apo me mire te themi eksursion , kemi pershtypjen se behen me shume per inati njeri tjetres se sa vertetë vizite zyrare, kur dihet se Presheva aty eshte qe 100 vjet ?!

SHPËRNDAJE