Lugano, 23 Nentor  -“Jam tejet e kenaqur me verdiktin e merituar te Hagës kundër “kasapit të tjeter të Ballkanit” ratko Mladic.  Ju kam thenë se pas Miloshevicit dhe Mlladiçi do te denohen gjithe peshqit e mëdhenj te krimeve..” ka thënë ish-Prokurorja ICTY zviceranja Carla del Ponte per agjencine e lajmeve “Presheva Jonë”.

 

Carla del Ponte gazetarit te “Presheva Jonë”: Ju kam thënë se pas…. Miloshevicit do të dënohet edhe Mlladiçi dhe gjithe peshqit e mëdhenj të krimeve

Carla Del Ponte e ka pershëndetur dënimin e Ratko Mlladiç. “Kasapi i Ballkanit” të mërkurën u dënua me jetën për rolin e tij në masakrat dhe spastrimet etnike gjatë luftës në Bosnjë (1992-1995).

“Është shumë pozitive. Veçanërisht se Mlladiç është zyrtari më i lartë (i gjallë) i krimeve të kryera gjatë luftës në Ballkan për t’u gjykuar. Është një lehtësim për të gjitha viktimat të cilat në fund arritën të marrin drejtësi “,  tha ne vazhdim  Del Ponte

Ticinezja mori gjithashtu mundësinë për të nxjerrë një vlerësim pozitiv të Gjykatës Penale për ish Jugosllavinë (ICTY), e cila do t’i mbyllë dyert e saj më 31 dhjetor. “Mandati i Këshillit të Sigurimit është zbatuar plotësisht. Të gjithë zyrtarët e lartë politikë dhe ushtarakë janë sjellë para drejtësisë. Ne bëmë gjënë e duhur. ”

 

Komuniteti ndërkombëtar përshëndet fitoren e drejtësisë

Dënimi i përjetshëm i gjenocidit i ish komandantit ushtarak serb boshnjak Ratko Mlladiç u përshëndet shumë si një fitore për drejtësinë nga bashkësia ndërkombëtare.

Duke e quajtur atë dënoi “thelbi i së keqes,” Komisioneri i Lartë për të Drejtat e Njeriut e OKB-së, Zeid Rad Al Hussein, sheh vendimin “një paralajmërim për kryesit që ata do të shpëtojnë jo drejtësisë, pa marrë parasysh se sa të fuqishme janë ata, dhe pa marrë parasysh se sa kohë duhet “. Kjo bindje është një “fitore e kapitalit për drejtësinë”, shtoi ai

Shtetet e Bashkuara i kanë quajtur vendet e Ballkanit dhe popujt “të punojnë së bashku për të ndërtuar një të ardhme më të mirë”. Uashingtoni “mbështet punën e rëndësishëm të Tribunalit Penal Ndërkombëtar për ish-Jugosllavinë (ICTY) dhe në përputhje me vendimet e saj”, tha për AFP një zëdhënës i Departamentit Amerikan të Shtetit.

Të mërkurën mbrëma, Rusia, një aleat tradicional i Serbisë dhe shpesh kritik ndaj drejtësisë ndërkombëtare, nuk kishte reaguar ende. Tribunali i Hagës ndau gjithsej mbi 1400 vjet burg për të gjithë serbet e dënuar gjat 2 dekatave të fundit për gjith ato vrasje, masakra ndaj fëmijëve, grave dhe civilëve që i bënë në Kosovë deh Bosnjë.

SHPËRNDAJE