bummbbPreshevë, 8 tetor -Dy vjet pas incidentit në ndeshjen mes Shqiprsie dhe Serbisë ne  stadiumin e Partizanit ne Boegrad  ku n midis kryeqyteti serb valonte flamuri shqiptar  (autochthonous) i varur ne nje dron vazdojne hamendjet ne jo vetem ne mediat shiptare por edhe ne ato serbe se vertete kush e leshoi ket flamur?!…

 

flmamaafTomislav Karaxhiç, ish-presidenti, tashmë president i nderit i Federates se Futbollit Serb (FFS)  në një intervistë dhënë së përditshmes serbe “Informer”, ka bërë një deklaratë qe ka trodutur opinonin serb, ku thotë se droni në ndeshjen Serbi-Shqipëri, e luajtur në stadiumin e Partizanit të Beogradit, e ndërprerë në minutën e 41-të, është lëshuar me ndihmën e Serbisë.

Tomislav Karaxhiç tha se “sulmi me dron” ne stadiumit nuk ka e nbene shqiptarët. Sipas Karaxhiç,  “droni me  flamurin autochthonous u be nga Serbia” duke shtuar se krejt normale “shqiptari, i cili akuzohet se ai paska leshuar rrine krejt kot ne burg..”

“Nuk mundet asesi qe dikush nga  Shqipëria te vjen ne kishen e Beogradit dhe qe nga aty leshon dronin, kjo dihet. Dicka kjo me shume se e pabesushme, cesharake. Ajo u pergatit nga kuzhinat serbe” tha Karaxhiç për Informer, transmeton agjencia  e lajmeve “Presheva jonë” (“Ne može neko iz Albanije da dođe u Beograd, popne se na krov crkve i pusti dron, a da to niko ne zna. Nema govora o tome. .“)

Kur eshte fjlal për  flamurin shiqptar (autochthonous) qe flutori mbi stadiumin e Beogradit ka pasur menjehere reagime nga mediumeve shqiptare. Keshtu gazeta shqiptara nga Tiarana “Panorama” ne shrimin e saj te tiulluar: “Ideatorët e flamurit? Telegraf: Shqiptarët, banorë në Zvicër. Presheva Jonë: Ide e BIA-s..” ka shprehur dilema rreth flamurit-Ideatorët e flamurit? Telegraf: Shqiptarët, banorë në Zvicër. Presheva Jonë: Ide e BIA-s. se verte kush  e lsheoi, cka sot e kësaj dite edne ka mbetur anigmatike …

 

SHPËRNDAJE