Preshevë, 18 shkurt -Shqiptarët u mblodhën në Suboticë ne mes te Serbise te veshur me kostume, plise te bardhe mbi kokë,  ja thane këngës me cifteli ne nje dhome prane sofres, sipas traditës, ne balle me flamurin tone kombëtar. Per serbet kjo video qenka “skandaloze” dhe sa here ata degjojn zerin e ciftelisë apo shofin plisin e bardhe i rrok tmerri?!

Shtypi serb ka shkruar se “qytetaret e Suboticës per gazetat serbe kanë thene se ky rast eshte nje turp, në zemër të Serbisë te ndodhte”, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Rrjetet sociale po e zgjerojnë pamjet e një grupi shqiptarësh nga Subotica duke kënduar knge patriotik. Ata këndonin me plisa te bardhe mbi kokat e tyre, e cila është pjesë e veshjeve të tyre tradicionale, ndërsa ne mure shifen pushkë e varura, shjkruan gazeta “Telegrafi” serb , transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

VIDEO qe po cemend serbët kur degjuian: Nxorra alltine nga kuki…kënduar nga shqiptaret në zemër të Serbisë me me flamur dhe plis te bardhe  si dhe cifteli në Suboticë – VIDEO

Sipas mediave serbe kjo video cenka “skandaloze” ?! (“Šiptari sa puškama šenluče usred Subotice!“)  sepse “paska provokuar”, sidomos tek qytetaret e   Subotices”.

“Cunat me plis te bardhe  qe kendua ne shqip,  kenge nacionalsite, jane bijte e disa pronrërve te bukepjeksave. Kjo ndodh prapa furrës, në dhomat e tyre.” kane shkruar agezata serbe.

Por harrojne serbet dhe mediat e Boegrdait  se sot ne vendet e civilizuar ne Evropë qe nuk jane raciste sikur Serbia, kendojne jo vetem ne shtpite e tyre por edhe ne pune edhe n sheshe publike madje edhe ne lokale shtetpore si npër komuna, siq ndodhi dje dhe sot me arstin e 11 vjetorit te pamavrersise se Kosovës, kenge per Kosoven, UCK-në,, për Presheven, Adem Jasharin e Skenderbeun dhe jo qe dikush ju bene ze, por ata jane duartrokitut gjate nga publiku gjerman, zviceranet, amerikanet e popujt tjere liridashes.

 

“Turp, në zemër të Serbisë nuk kemi nevojë për këtë”, “Dhe ju shkruani një peticion për këto, unë kam turp për ju”, jane dis akomente te reagimeve serbe ne rrejrte sociale kur kane degjuar shipatrwet e Subtoces duke knderuar shqip kenge patruotke n’zemer te Serbisë.

Megjithatë, ka pasur një interpretim, që është një përkthim i fjalëve që këta njerëz kanë kënduar. Sipas pohimit të këtij djaloshi, kënga nacionaliste e luftës, e cila u shkatërrua në periudhën e luftës, të shoqërua nga serbët.

Nuk u konfirmua nëse kjo këngë dhe situata kishin ndonjë qëllim provokues ose thjesht tregonin se si shqiptarët ishin të lumtur.

SHPËRNDAJE