Résultat de recherche d'images pour "Micheline Calmy-Rey shqiptar"Ish-këshilltarja federale Micheline Calmy-Rey ka folur sot per gazten “Blick” për festen e futbollisteve te NATI-t  duke bere shqiponjen. “ Kosova është kantoni i 27-të i Zvicrës. Kur marr taxi-n  neper Gjenvë apo Zvicer, kur shoferet qellojne shqiptare me thone: Zonja Calmy-Rey, ti nuk pagon asgjë, unë jam nga Kosova” (“Manchmal, wenn ich in ein Taxi steige, sagt der Fahrer: «Frau Calmy-Rey, Sie zahlen nichts, ich stamme aus Kosovo.“)  thote ish-presidentja e Zvicres Micheline Calmy-Rey duke folur ne nje interviste per gazeten zvicerane “Blick”, transeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Image associéeDhjetë vjet më parë, Kosova shpalli pavarësinë e saj nga Serbia. Ish këshilltari federal Micheline Calmy-Rey (72) ka qenë një mbrojtës i hershëm dhe i vendosur i kosovarëve. reputacioni i tyre është gjithashtu i lartë. Kritika e lojtarëve Nati Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri pas ndeshjes së tyre fitimtare në Kaliningrad, ata nuk i kuptojnë, ka shkuar Blick, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Zvicra.

Shenuesit e golave, futbollistet me origjine kosovare, Xhaka dhe Shaqiri, bënë një gjest inkurajues që simbolizonte shqiponjën dykrereshe shqiptare. Për këtë, ata menjëherë morën kritika të rënda. Se si i gjykoni gjestin e dyve znj.Calmy-Rey eshte pergjigjur se “Si mund të jetë më besnik se sa me qëllimet për Zvicrën? Askush nuk mund t’i detyrojë ata të hedhin origjinën e tyre. Të dy lojtarët janë zviceranë, rrënjët e tyre janë në Kosovë, nuk është kontradiktë. Sidomos ketu tek ne në Zvicër.”

Sipas diplomates zvcerane “Me kete dua te them se unë kam lindur në Valais dhe u bë një politikan në Gjenevë. Dhe unë jam si: Valaisan dhe Gjenevë. Ketu ska te keqe asgjë, kjo nuk bie asgje në kundërshtim” (Ich bin im Wallis geboren und in Genf Politikerin geworden. Und ich bin auch beides: sowohl Walliserin als auch Genferin. Das widerspricht sich nicht.”)


Rreth rolit dhe angazhimit te saj ne Kosove Calmy-Rey ne vazhdim flet se “Zvicra ishte e rëndësishme. Ne ishim vendi i parë që filloi një diskutim mbi statusin e Kosovës. Tashmë në vitin 2004. Për vite me radhë, Zvicra ka qenë e angazhuar për të reduktuar tensionet midis Serbisë dhe Kosovës. Kur u bë e qartë se asnjë përparim nuk ishte i mundur në këto bisedime, ngritëm çështjen e statusit të Kosovës në Kombet e Bashkuara. Pastaj ndoqi një proces të gjatë të udhëhequr nga OKB. Ky proces përfundoi në vitin 2008 me një shtet të pavarur.” ka deklaruar Micheline Calmy-Rey per gazeten zvicerane, trasmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Zvicra.

A u njoh pak si shpejt Kosova nga Zvicra?
CALMY-REY: Jo, jo asesi. Komisioni i Politikës së Jashtme dhe Këshilli Federal fillimisht duhej të pajtoheshin.E njohëm Kosovën në të njëjtën mënyrë si vendet e tjera evropiane.

Sa cfare jane marrëdhëniet midis Zvicrës dhe Kosovës?
CALMY-REY: Shumë i ngushtë. Dhjetë për qind e kosovarëve jetojnë në Zvicër. Kur jam në Kosovë, shoh shumë makina me targa regjistrimi zvicerane. Disa madje thonë se Kosova është kantoni i 27-të i Zvicrës. Zvicra është ende shumë e pranishme: me ushtarët e KFOR-it dhe projektet e zhvillimit të DEZA.

Çfarë rëndësie ka Kosova për ju personalisht?
CALMY-REY: Ne jemi toka e William Tell. U prek nga lufta për lirinë e këtij populli. Sidomos me njerëzit e diasporës kosovare në Zvicër, kam shumë takime të mrekullueshme. Ndonjëherë kur hyj në një taksi, shoferi thotë: “Zonja Calmy-Rey, ti nuk pagon asgjë, unë jam nga Kosova”. Gjatë disa udhëtimeve në Kosovë, ndihem e nderuar si Nënë Tereza (qesh). Kjo tregon vetëm rëndësinë e madhe të punës së Zvicrës zyrtare në Ballkan.Résultat de recherche d'images pour "Micheline Calmy-Rey kosovo"

SHPËRNDAJE