nebruxxNga gazetari yne ne BE, Bruksel

 

Bruksel, 13 shtator  -Ministrja për dialog Edita Tahiri, ka arritur ne Bruksel për të marrë pjesë në raundin e ri të bisedimeve të thirrur nga Bashkimi Evropian. Në Bruksel, sot dhe neser do të vazhdojnë bisedimet mes delegqcionut koosvar dhe serbe telekomunikqcionin, diplomqt dhe për lirinë e lëvizjes (targë) dhe telekomunikacionit, ka njoftuar zedhenesja e BE Maja Kocijancic agjencine e lajmeve “Presheva Jone” ne Bruksel

Kosova në fillim të tetorit do të marrë numrin +383. Ndersa pales serbe  do t’i ofrohet nje operatorët mobil per te manovruar ne Kosove.

ediqttqqNdryeshe, ministrja Edita Tahiri gazetarit te agjencise e lajmeve “Presheva Jone” ne Burksel qe po ndjek drejpersedrejti bisedimet eshte treguq optimsite per avancimin e ketij procesi dhe se ky eshte takimi i treeë i radhës për zbatimin e marrëveshjes së telekomit dhe në të u shënuan përparime mjaft të mëdha në të gjitha aspektet e përcaktimit të obligimeve dhe afateve kohore për të dyja palët.

Delegecionit nga Prishtina i prine ministra e dialogut dr.Edita Tahiri; kurs enga Beogradi; përfaqësuesi i Zyrës për Kosovë Marko Gjuric sid he përfaqësues të Ministrisë së Brendshme, Ministrisë së Tregtisë, Turizmit dhe kompania e telekomunikacionit “Telekom Serbia”.

SHPËRNDAJE